October 21, 2021, 12:09 pm

Pakeтирана уште една американска вoeнa база во Сирија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Уште една американска база во Сирија беше нападната, овој пат на територијата на нафтеното поле „Омар“ во сириската провинција Деир ел-Зор, објави државната агенција САНА повикувајќи се на локални извори.

„Ракетите беа истрелани врз базата на американските окупаторски сили на нафтеното поле Омар во источната провинција Деир ел-Зор“, се вели во соопштението на агенцијата.
Портпарол на Министерството за одбрана на САД потврди дека бил извршен напад врз американските сили. Според прелиминарните податоци, нема жртви и повредени.

Претходно денес, медиумите објавија дека американските сили во Источна Сирија биле под случаен ракетен напад и дека засега нема извештаи за повредени. Во фабриката што американските трупи ја користат како воена база се слушнала експлозија, јавуваат локалните медиуми.

Нападот се случил во близина на местото каде што се наоѓаат полињата со нафта и гас познати како Коноко, каде се распоредени американски војници.

Latest News

Hajнoви дeтaли зa coобраќајката на автопатот Скопје-Тетово: Жeнa нa 45 гoдини го зaгyби живoтoт, пo кpaтко вpeме им пoдлeгнaлa нa пoвpeдитe…

45-годишната Ф.Р. е жртвата од сообраќајната незгода што се случи на автопатот Скопје-Тетово каj Добарски надвозник. Патничката, како што информираат...

More Articles Like This