October 21, 2021, 12:37 am

PayPal cтapтyвa co купoпpoдaжбa нa кpиптoвaлyти во Велика Британија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”.

Распоредот, што го означува првото меѓународно проширување на услугите за крипто-валути на „PayPal” надвор од САД, може да инспирира понатамошно вообичаено усвојување на новиот вид на средства.

Со над 403 милиони активни сметки на глобално ниво, компанијата со седиште во Сан Хозе, Калифорнија е една од најголемите мејнстрим финансиски компании што им нуди на потрошувачите пристап до крипто-валутите.

„PayPal” започнал со купување и продавање на криптовалути во САД на почетокот на оваа година, подоцна овозможувајќи им на клиентите да ги користат нивните фондови за дигитални монети за да купуваат кај милиони трговци на нивната мрежа.

Компанијата се надева дека нејзиното навлегување во новиот тип на средства ќе ја поттикне глобалната употреба на виртуелните монети и ќе ја подготви својата мрежа за нови дигитални валути што можат да ги развијат корпорациите и централните банки.

„Посветени сме да продолжиме тесно да работиме со регулаторите во Обединетото Кралство и низ целиот свет, за да ја понудиме нашата поддршка – и значајно да придонесеме во обликување на улогата на дигиталните валути што ќе ја имаат во иднината на глобалните финансии и трговија“, рече Хозе Фернандез да Понте, потпретседател и генерален менаџер за блокчејн, крипто и дигитални валути на „PayPal”, се вели во соопштението.

Во Обединетото Кралство, услугата на „PayPal” ќе се натпреварува со воспоставените берзи за криптовалути, како што е „Coinbase Global Inc” (COIN.O), како и стартап компаниите, како што е „Revolut”.

Клиентите ќе можат да купат биткоин, етер, лајткоин и биткоин готовина преку нивните паричници „PayPal” преку Интернет или на мобилната апликација.

Овој потег доаѓа откако повеќе етаблирани финансиски компании почнале да им нудат пристап на дигиталните средства на своите клиенти, и потрошувачите и институциите, во услови на зголемени цени на криптовалутите.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This