September 29, 2020, 6:25 pm

Peваншизмот на Заев стигна и во Македонски Телеком

Поврзано

И да нeмаше извинување од страна на кабинетот на Еди Рама, МНР ќе молчеше

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор, Јован Донев во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за фотографијата...

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи...

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која...
- Advertisement -

Политичкиот реваншизам на СДСМ стигна и во Македонски телеком каде е донесена одлука за технолошки вишок со која од неколку илјади вработени од работа ќе си одат единаесетмина, дознава Лидер.

Според информациите кои стигнаа до нашата редакција формалната причина е вишок на вработени и дуплирање на работните места, а во суштина стои политички реваншизам врз кадри кои не се блиски до СДСМ и раководната структура на Телеком и директорот Никола Љушев кој сега важи за близок до актуелната влада на Заев.

– Дел од вработените не може да се никако технолошки вишок затоа што се на позиции каде нема други вработени со таа работна задача. – вели за Економски Лидер, високо позициониран извор од компанијата.
Во изминативе три години Телеком го тресат разни скандали. Владата која е воедно акционер во самата компанија премолчи на правото заеднички да одлучува во носењето на крупни одлуки.

Собранието на Македонски телеком на седницата на 10.01.2018 ги одобри измените на Статутот на Македонски Телеком (за кое е истакнато дека било договорено меѓу двата акционери, поради побрзо одлучување и забрзување на процесите во компанијата)

Овие измени се однесуваат на член 44.4 и член 47.2 од Статутот, каде во случај на несогласување во врска со прашања кои се во рамките на надлежности на Извршните членови на Одборот на директори ( а тоа се двајца- Главен извршен директор странец и Главен оперативен директор- македонец ) Главниот извршен директор (странецот) ќе има право и обврска конечно да одлучи за соодветното прашање, и во такви случаи , тој и ќе биде единствен потписник кој ќе има право и обврска да потпишува договори, спогодби и други правни акти во име на компанијата.

На овој начин македонската страна како малцински акционер се откажа од контролата и од влијанието кое го имаше претходно, да одлучува при носење на важни одлуки во компанијата.

Извор: Лидер

Latest News

И Германија погoдeна од kpизата: Регистриран рекорден јавен долг поради Ковид-19

Јавниот долг на Германија оваа година поради пaндемијата на kpронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за...

И да нeмаше извинување од страна на кабинетот на Еди Рама, МНР ќе молчеше

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор, Јован Донев во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за фотографијата каде Еди Рама со слика...

(Видео) Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара поништyвaње на одлуката за ДУП-от во Расадник и отпочнување на нова транспарентна постапка

Сoветничка група на „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за обнова на Македонија“ во општина Кисела Вода на денешната седница побара надополнување на дневниот ред со точка: -...

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи дека годинава има зголемување на...

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. Се работи за интелигентен апарат...

More Articles Like This