Peволуционepeн и3ум: Не чekајте, купете aнтивиpус kвака за вpaти, ќе ви помогне да се заштите од kopoнавиpуcот

Поврзано

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на Koвид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

(Фото) Хаocот продолжува: Дeмонстрантите пред Националното собрание, блокиран сообраќајот во центарот на градот

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и демонстрациите што ескалираа пред...

Во услови на зголемена загриженост за сопственото здравје поради сопственото здравје и присуството на корона вирусот, стручните лица предупредуваат дека најголемото внимание треба да сепосветиме на превенции, посебно на хигиената на рацете. Покрај тоа што треба постојано да се мијат темелно и често, а просторот дома и во канцеларија постојано да се дезинфицира, треба да се избегнува фаќате на кваките на вратите со раце. Општо познато е дека рачките на вратите се место на бројни микроорганизми-вируси и бактерии кои лесно се пренесуваат со допир.

Меѓутоа со последните истражувања за значењето на хигиената за пренесување на инфекции кои спроведувале стручњаци, покажуваат дека дури 80% од сите бактерии и вируси се пренесуваат преку допир, а повеќе од 700 луѓе ширум светот умираат токму поради тоа. Ако на тоа го додадеме и фактот дека корона вирусот може да се задржи на метална површина и до девет дена, дополнително треба да се внимава.

Станува збор за влошка која се поставува на постоечката квака и служи за превенција за сузбивање на коронавирусот. За жал кај нас сеуште ги нема, а во соседните земји веќе можат да се најдат.

Еве како функционираат:

Актуелно

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот...

Повеќе вести