Peзил – Maкедонија ќе излeзe co 20 милиoни житeли: Moжeш дa ce пoпишeш електpoнски и co лaжeн мaтичeн, никoj нe ги пpeвepyва

Поврзано

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...

Пayновски држи до интегритетот: И пo цена да сум paзpeшен, нema да ги прифатам сите 35 „рамковни“ во Инспектopaтот

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски вели дека нема да попушти, околу вработувањата на рамковните административци во неговата...
- Advertisement -

Системот за попишување не проверува дали внесените матични броеви се валидни. Во полето за ЕМБГ, можат да се напишат и 13 нули, системот веднаш дозволува пристап. Ова е уште една слабост на апликацијата за попис, која ја открија програмерите, јавува Телма.

Откако објавија дека, преку ВПН е лесно да се попишат лица од Македонија како да се во странство, сега предупредуваат и дека, многу лесно може да се попишат илјадници луѓе со измислени податоци. Укажуваат дека, Заводот за статистика мора да вметне барем 2 или 3 степени на проверка, дополнителни заштити во процесот на регистрација, како и систем за валидација на матичните броеви.

Со тој систем, велат, веднаш ќе се знае дали тој матичен број постои и дали му припаѓа на тоа лице. Вториот степен е проверка преку мобилен дали тој човек е навистина во државата од која се логира и трет степен, потврда преку мејл. За да не се губи време со вкрстување на разни бази на податоци, треба да се изработи една база на податоци за сите граѓани. Доколку е доцна за тоа, при вкрстувањето на податоците, обавезно за возрасните лица да се користи и базата на УЈП, од која точно ќе се знае кој живее тука.

Извор: Телма

Latest News

(Видео) Се зaпaли камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, дознава 24 Инфо. Според очевидци, запалениот камион е кај...

More Articles Like This