Peномиpaниот „Лансет“ со истражување: Ceкој трет пpeживеан пaциeнт од Koвид-19 има нeypoлошко или пcиxoлошко нapyшување

Поврзано

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...

Светот пред вojна: Уaпceни „Амepиканци“ од руското ФCБ за обид за aтeнтaт на Лyкашeнко и opганизиpaње вoeн удap

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9...

(Фото+Видео) Инцидeнт на погpeбот на принц Филип, гoлa жена пред замокот Виндзор

Шоканет инцидент на погребот на принцот Филип, гола жена викала и трчала меѓу луѓето присутни на погребот. Непознатата жена веднаш...
- Advertisement -

Стручното списание „Лансет Психијатрија“ ги пренесува наодите од едно големо истражување, што во најголем дел било спроведено во САД, а во кое се наведува дека кај пациентите со Ковид-19 најчестите појави по прележување на болеста се анксиозност и депресија, иако, се признава во трудот, на научниците се уште не им е јасно како овие нарушувања се поврзани со вирусот.

Истражувањето, спроведено врз повеќе од 230.000 испитаници, главно во САД, открива дека кај еден од тројца преживеани пациенти со Ковид-19 шест месеци по третманот има дијагностицирано невролошко или психијатриско нарушување.

Овој наод упатува на заклучокот дека може да се очекува бран од невролошки и психијатриски пациенти како последица на пандемијата, наведува „Лансет Психијатрија“.

Британските медиуми навеедуваат дека од 14-те психијатриски нарушувања, анксиозноста и депресијата се најчести појави кај преживеаните пациенти со Ковид-19, иако на научниците не им е јасно како овие нарушувања се поврзани со вирусот.

Истражувањето не утврдило кои биолошки или психолошки механизми се предизвикувачи на овие нарушувања, но заклучува дека е потребно да се иницира ново истражување за да се утврди што ги предизвикува овие феномени, како да ги спречи или како медицински да се третираат.

Врз основа на анализата на медицинските досиеја на повеќе од 236.000 лица кај 34 отсто од пациентите, по шест месеци од прележувањето на Ковид-19, дијагностицирани се невролошки или психијатриски проблеми.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This