Tрамп бpишe рacиcтички пораки на Твитер

Поврзано

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Нова катacтрофа во Вухан, зaгрозени животите на милиони луѓе

Заради поројните дождови и поплавите во Кина, зaгрозени се милион луѓе во градот кој што се наоѓа на реката...

Американскиот претседател Доналд Трамп ја избриша од Твитер вчерашната видео снимка во која неговите приврзаници извикуваат расистички слоган.

На видеото се гледа како неговите приврзаници извикуваат „бела надмоќ“, слоган кој го користат екстремно десничарските бели расисти. Најавата, направена во пензионерска заедница во Вилиџис, на Флорида, покажува колона на постари Американци кои минуваат во колички за голф, украсени со американски знамиња и пароли за поддршка на Трамп, додека околу нив се собрани противниците на републиканскиот претседател.

Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир изјави дека Трамп е „голем обожавател на Вилиџис“.

-Тој не го слушна слоганот на видеото. Тој слушна само голема поддршка од голем број негови поддржувачи, рече Дир.

Видеото со кавгата меѓу двете страни е во траење од две минути, а извикувањето на слоганот „бела моќ“ може да се слушне уште на самиот почеток.

“Благодарност до големите луѓе во заедницата Вилиџис. Радикалните левичарски демократи кои не прават ништо, ќе загубат на есен. Корумпираниот Џо ќе заврши. Се гледаме наскоро”, напиша Трамп покрај снимката, што подоцна беше избришана.

Неговата објава доаѓа во време на расние тензии, дебата за системска дискриминација и распространети протести низ САД, откако полицијата кон крајот на минатиот месец во Минеаполис го задави Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Сенаторот Тим ​​Скот, единствениот црн републиканец во Сенатот, го искритикува претседатолот .

-Тој не требаше да го сподели тој пост и требаше да го отстрани, рече Скот за Си-Ен-Ен.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести