October 24, 2021, 4:21 am

Taлибaнцитe фopмиpaа влaдa: Ќe ja вoди нивниoт ocнoвaч

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Еден од основачите на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар, ќе ја предводи новата авганистанска влада, која би можела да се формира наскоро, објавија денеска неименувани извори од таа исламистичка група.

Според Барадар, кој раководи со политичката канцеларија на Талибанците, на високи владини позиции ќе му се придружат Мухамед Јакоб, син на починатиот основач на талибанското движење, Мула Омар и Сер Мохамед Абас Станкзаи, според три извори, цитирани од Ројтерс.

„Сите врвни лидери пристигнаа во Кабул, каде што подготовките се во завршна фаза за објавување нова влада“, изјави талибански претставник за Ројтерс.

Талибанците, кои го освоија Кабул на 15 август, откако претходно го освоија поголемиот дел од земјата, се соочија со отпор во долината Паншир, северно од главниот град, каде неколку илјади полицајци од регионалната полиција и преостанатите вооружени сили се собраа под водство на Ахмад Масуд, синот на поранешниот командант на Муџахедините Ахмад Шах Масуд.

Сега, сепак, се чини дека напорите се прекинати во преговорите за решавање, за што двете страни се обвинуваат меѓусебно.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This