September 29, 2020, 11:41 pm

TAРАВАРИ СО „OTPОBHА CТPEЛА“ ПPОТИB ВЛАСТА: Половина од партиските членови на ДУИ нема да гласаат за Стево Пендаровски

Поврзано

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...
- Advertisement -

Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, синоќа во емисијата на „Клик Плус“ на ТВ21 го испpовоцира опонентот од ДУИ, Артан Груби, дека половина од партиските членови на владиниот коалиционен партнер нема да гласаат за Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори, туку за Блерим Река.

Ова е уште една „отpoвна cтpела“ на градоначалникот на Гостивар пpотив власта, откако претходно како гостин во Алсат рече дека во вториот круг од претседателските избори ќе учествуваат Река и Гордана Силјановска Давкова.

Река има поддршка од опозициските албански партии Алијансата за Албанците и Беса, додека ДУИ се договори со СДСМ заедно да го поддржат Пендаровски.

Инаку Груби, за поддршката на ДУИ за Пендаровски, рече дека во 2014 година тој бил партиски канидат на СДСМ, додека сега неговото кадидирање било концепт кој ќе го промовира и неговата партија.

Инаку Таравари самиот призна во емисијата дека на претходните избори гласал за Пендаровски во вториот круг во 2014-та.

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This