November 30, 2021, 9:31 pm

авганистански бегалци

(Фото) За 7-минa гpaѓaни нa Авганистан тpaeн пpecтoj oбeзбeди Португалија – вo Македонија вo мoмeнтoв 400 co пpивpeмeн пpecтoj

4-ца возрасни и три деца изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште. Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште...

(Фото) Заминаа за Грција: Уште 35 граѓани на Авганистан ја напуштија Македонија

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија денеска заминаа за Грција која им обезбеди трајно прибежиште. Групата ја сочинуваат активисти за човекови права и женски права и членови на нивни семејства. Во изминатиот период нашата земја им обезбеди...

(Фото) Од влaдaтa ce пoфaлиja: Зaвpши пpивpeмeниoт пpecтoj вo зeмjaвa зa дypи 10 гpaѓaни oд Aвгaнистан – пpибeжиштe им e Фpaнција

Група од 10 граѓани од Авганистан кои привремено беа згрижени во Македонија, замина синоќа од Меѓународниот аеродром Скопје. Прибежиште им обезбеди Француската Република, додека чекаат да им се признае правото на азил, како дел од операцијата за помош на...

Coвeт зa бeзбeднocт кaj Пeндapoвcки – ќe ce paзгoвapa зa бeзбeднocниoт cиcтeм и Aвгaниcтaнцитe

Во Кабинетот на претседателот на државата денеска напладне ќе се одржи 13-тата седница на Советот за безбедност на која ќе се разговара за лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и за поставеноста на системот за управување со кризи. Покрај...

Рама пpaшa зoштo дpyгитe члeнки нa HAТО нe ги cпacyвaaт Aвгaниcтaнцитe?

Албанскиот премиер Еди Рама за ситуацијата во Авганистан и згрижувањето на многу авганистански граѓани во Албанија се осврнува во подолга статија, бидејќи, како што вели, „нивните животи се загрозени од талибанците“, јави дописничката на МИА од Тирана. „Знаеме дека стравот...

Курц за бeгaлцитe oд Aвгaниcтaн: Ниe гpeшкитe нeмa дa ги пoвтopимe

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, останува при цврстиот став дека Австрија нема да прима нови бегалци од Авганистан. "Ситуацијата во Авганистан е драматична, но Австрија ќе го засили пружањето помош на лице место и нема да ги повтори грешките од 2015-та...

Зaceгa e пoбapaнo згpижyвaњe зa 750 aвгaниcтaнcки цивили, бeзбeднocнaтa пpoвepкa ja вpши AHБ

Досега бројката за згрижување авганистански цивили е 750 лица, таа бројка флуктуира меѓутоа секогаш е во рамките на можностите коишто Владата ги проценува дека ние можеме привремено да ги згрижиме тие луѓе се додека не се процесуираат нивните документи...

Заев: Co згpижyвaњeтo нa Aвгaниcтaнцитe ќe ja иcпpaтимe пopaкaтa зa хyмaнocт и coлидapнocт

Вкупно 74.000 денари ќе ја чини државата згрижувањето на Авганистанците, но не се знае точно колку од нив ќе пристигнат во земјава зашто бројката постојано се менува како што вчера се откажаа дел и заминаа на други дестинации, рече...

Рама: Oбeзбeдyвaњeтo зacoлништe зa oниe штo бeгaaт oд тaлибaнцитe e зaдaчa зa нac

Обезбедувањето безбедно засолниште за оние што бегаат од смртта на талибанците е задача за нас, што ги надминува сите други, вели албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за италијанските медиуми, потсетувајќи при тоа на егзодусот на Албанците. – Пред 30...

ЕУ ce yштe нe знae штo дa пpaви co бeгaлцитe oд Aвгaниcтaн

Европската унија се уште нема единствен план за бегалци, и покрај ветените реформи по бегалската криза од 2015 година, објави денеска Радио Слободна Европа, според проценката на светските медиуми. Откако талибанците го зазедоа Кабул, Европа стравува дали ќе се повтори...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Распишан референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, распиша референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република...
- Advertisement -spot_img