December 9, 2021, 7:38 am

авганистан

Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс. „Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе...

(Фото) Македонија им обезбеди привремен престој на четворица новинари од Авганистан кои добивале закани по живот од Талибанците

На Четворица авганистански новинари, Македонија им обезбеди привремен престој. Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти, информира Владата. Станува збор за ТВ и радио новинари кои работеле...

Авганистан пред нова вojна: Хезболах прeдупредува дека Исламската Држава има за цел да прeдизвика граѓанска вojна во Авганистан

Лидерот на либанското движење Хезболах, Саид Хасан Насралах, предупреди дека терористичката организација Исламска држава има за цел да ги разгори тензиите и да го внесе Авганистан во граѓанска војна. Изјавата следи неколку дена откако десетици лица загинаа и беа ранети...

САД и Beликa Бpитaниja пpeдyпpeдиja дa ce избeгнyвaaт хoтeлитe вo Кaбyл

 САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани да се држат настрана од хотелите во центарот на авганистанскиот главен град Кабул, особено познатиот хотел Серена. „Американските државјани кои престојуваат или се наоѓаат во близина на хотелот Серена, мора веднаш да...

(Видео) Децата од Авганистан се кријат под камиони во движење за да ја поминат границата

Во обид да прошверцуваат дел од стоката што можат да ја продадат во Пакистан, децата од Авганистан понекогаш ја минуваат границата на овој ужасно опасен начин и по двапати дневно. На видеата може да се видат бројни деца како трчаат...

Taлибaнцитe фopмиpaа cпeциjaлeн бaтaлjoн – ќe ce cocтoи oд 6oмбaши caмoy6иjци

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на провинцијата Бадакшан, Мула Нисар Ахмад Ахмади. „Специјален одред за самоубијци по име Лашкар-е Мансур ќе...

Австрија во шok: Тинејџер бeгaлeц од Авганистан cилyвaл седумгодишно девојче и го пpeтeпал татко и, доби само 30 месеци затвop

Судот во Австрија осуди тинејџерски бегалец од Авганистан на 30 месеци затвор, од кои е должен да одлежи само 10, откако сексуално злоставувал седумгодишно девојче. На жртвата и е доделена отштета од 500 евра. Во средата, судот во Рид, Горна...

(Фото) Taлибaнцитe oткpиja тajни cклaдиштa зa оpyжje штo Американците ги ocтaвилe зa cлyчaj дa ce вpaтaт вo Авганистан

Талибанците пронашле две тајни складишта за оружје, кои американските сили ги сокриле и напуштиле. Овие складишта имале за цел во случај американската војска да се врати во Авганистан, да служат како логистичка резерва на воена опрема. Магацините биле планирани за...

Taлибaнцитe дeнecкa нaзнaчиja нoви миниcтpи – нeмa нитy eднa жeнa

Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема ниту една жена, изјави портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид. Три недели по преземањето на власта во Авганистан, талибанците на 7 септември назначија некои членови на...

Taлибaнцитe cи ce изjacнијa: Нe cмe тepopиcти

Портпаролот на Талибанците во северниот авганистански град Кундуз ја повика меѓународната заедница да ја засили помошта за земјата, нагласувајќи дека исламистичките милитанти не се терористи. Портпаролот на провинцијата Матиула Рухани кажа дека помошта може да има форма на инвестиции, проекти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Гоpeше камион на „Македонија пат“, нема повpeдени

Вчера на патот Слупчане – Белановце се запалило товарно моторно возило, сопственост на „Македонија пат“ Од Министерството за внатрешни работи...
- Advertisement -spot_img