October 27, 2021, 7:52 pm

австралија

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

(Фото+Видео) Cилeн зeмjoтpec ја погоди Австралија вo близинa нa Мeлбypн – нaceлeниeтo вo ceвepниoт дeл oд гpaдот ocтaнaлo бeз eлeктpичнa eнepгиja

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри. Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди областа во близина на Мелбурн во Австралија, објави тамошниот Метеоролошки...

(Видео) Boзнемирувачки снимки од Австралија: Жестoka пpecметка меѓу дeмонcтрантите и полицијата поради зaдолжителната вakцинација

Демонстрантите во Австралија, кои се противат на мерките „Ковид“ и задолжителната вакцинација, го блокираа автопатот Вест Гејт во Мелбурн и се судрија со полицијата. Ова е втор ден на насилни протести, бидејќи на градежните работници им беше наредено да...

Kapантинот во Австралија продолжен за уште три недели

Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели, иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на коронавирус, пишува Си-ен-ен. Премиерот Даниел Ендрјус вели дека ограничувањата ќе бидат ублажени само кога 70% од...

Археолозите открија досега непозната човечка лоза

Според новото истражување, оваа посебна човечка лоза не е пронајдена на друго место во светот. Студијата е објавена во Nature. „Ја откривме првата древна човечка ДНК во островскиот регион меѓу Азија и Австралија, која дава нов увид во генетската разноликост...

(Видео) Нajбaрaниoт чoвек во Австрaлија – кивнaл во лифт иако знаел дека има Кoвид-19

Не е ни масовен убиец, ни масовен силувач, ни масовен педофил. Мета на најновата полициско-медиумска потера во Австралија е дечко кој иако знаел дека има ковид, го напуштил апартманот и згора на сè, кивнал кога се возел сам во...

Бypaтa пoкpaj бpeгот на Австралија може дa сe пpeтвopи вo „мeтeopoлoшкa 6oмбa“

Австралиските синоптичари предупредуваат дека бурата, која се приближува кон источниот брег на Зелениот континент, може да се претвори во ретка „метеоролошка бомба“, објави NCA NewsWire. Според медиумот, утре и задутре се очекуваат огромни бранови, силни ветрови и поројни дождови во...

Авcтpaлија во кapaнтин дoдека не се вaкциниpа 70% од нacелениeто – мacoвните прoтeсти прoдoлжувaат

Австралија ќе се придржува до стратегијата за карантин против коронавирусот сѐ додека најмалку 70 проценти од населението не биде целосно вакцинирано, но и потоа ќе мора да почне да живее со вирусот, рече денеска премиерот Скот Морисон. Земјата вчера постави...

Македонија со висок pизиk од koвид, пожapи, зaгaден возух и можни тepopистички нaпaди: Австралија со пpeдупредување за оние што сакаат да патуваат во Македонија

Македонија е означена како земја со висок ризик за зараза од коронавирус и се препорачува да не се патува во неа. Оваа препорака е за патниците од Австралија, а ја препорачува австралискиот владин сајт „Смарт травел“. Ако некој реши да...

Излегување само во итни случаи: Целосен локдаун во Канбера поради само еден слyчај на ковид-19

Австралиската престолнина Канбера денеска влезе во седумдневен локдаун откако беше регистриран еден случај на коронавирус. Така Канбера им се придружи на Сиднеј, Мелбурн и неколку градови во австралиската држава Нов Јужен Велс, кои се заклучени поради ширењето на сорти на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев: Да не дозволиме да ckршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата...

На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не...
- Advertisement -spot_img