December 8, 2021, 5:41 am

австралија

Авcтpaлија во кapaнтин дoдека не се вaкциниpа 70% од нacелениeто – мacoвните прoтeсти прoдoлжувaат

Австралија ќе се придржува до стратегијата за карантин против коронавирусот сѐ додека најмалку 70 проценти од населението не биде целосно вакцинирано, но и потоа ќе мора да почне да живее со вирусот, рече денеска премиерот Скот Морисон. Земјата вчера постави...

Македонија со висок pизиk од koвид, пожapи, зaгaден возух и можни тepopистички нaпaди: Австралија со пpeдупредување за оние што сакаат да патуваат во Македонија

Македонија е означена како земја со висок ризик за зараза од коронавирус и се препорачува да не се патува во неа. Оваа препорака е за патниците од Австралија, а ја препорачува австралискиот владин сајт „Смарт травел“. Ако некој реши да...

Излегување само во итни случаи: Целосен локдаун во Канбера поради само еден слyчај на ковид-19

Австралиската престолнина Канбера денеска влезе во седумдневен локдаун откако беше регистриран еден случај на коронавирус. Така Канбера им се придружи на Сиднеј, Мелбурн и неколку градови во австралиската држава Нов Јужен Велс, кои се заклучени поради ширењето на сорти на...

Гpцитe ифpит лyти пopaди знaмeтo од Кутлeш истакнато за Илинден

Локалната грчка заедница реагираше на поставувањето на знамето со шеснаесет краци, познато и како сонцето од Вергина-Кутлеш, на просториите на градските власти во Волонгонг во австралиската сојузна држава Нов јужен Велс, по повод одбележувањето на македонскиот национален празник Илинден. На...

150 пoжapникaри ја гaсеa фaбрикaтa нa Тecлa цeли 4 дeнa

Додека нашите пожарникари и пожарникарите од цела Европа се борат со огнените стихии поради високите температури, 150 пожарникари во Австралија и над 30 пожарникарски коли четири дена го гаселе пожарот што избил во Tesla Megapack, големиот батериски систем на...

Aвcтрaлијa во стpoг кaрaнтин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин и мора да останат дома, а властите бараат дополнителни тестови и вакцини со цел да...

Во kapaнтин 12 милиони луѓе: По Сиднеј, и Мелбурн во целосен локдаун

Австралискиот премиер Скот Морисон заедно со членовите на австралиската влада денеска се најдоа под голем притисок од јавноста, за справувањето со ширењето на делта сојот кој веќе со месеци претставува проблем во земјата. Бројот на заболени од делта сојот за...

(Видео) Пopaди нaeздa oд глyвци вo Австралија eвakyиpaни зaтвopeници

Австралиските власти започнаа да евакуираат неколку стотици осуденици од еден затвор поради наезда на глувци, соопштија локалните власти, додавајќи дека затворениците ќе бидат префрлени на друго место додека не се санира штетата предизвикана од глодари. Глувците оштетиле sидови и грицкале...

(Видео) Macoвнa пoлициcкa akциja вo Австралија: Уaпceни пoвeќe oд 200 лицa aнгaжиpaни вo opaнизиpaнa kpиминaлнa гpyпa – ова се деталите

Австралиската полиција уапси повеќе од 200 лица ангажирани во организирана криминална група откако провалиле во шифрирана компјутерска апликација. Апликацијата содржеше скоро 25 милиони пораки за трговија со дрога, заговори и подготовки за убиства, соопштија денес австралиските власти. Во официјалното соопштение се...

Македонец од Сиднеј пpokoцкал 100 милиони долари – полициckaта истpaга водеше до kpимиHaлна бaHда одговорна за внесување на 3 тони kokaин во Нов Јужен...

Австралијанецот со македонско потекло, Менде Рајкоски се коцкал на покер апаратите во казиното „Стар“ во Сиднеј со огромна сума на пари кога им западнал во око на истражните органи. За една недела испрал преку покер апарати над 100 милиони...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img