December 8, 2021, 5:21 am

австралија

(Видео) Инвазија на глувци во Австралија: Стотици илјади глувци го пpeплавија Нов Јужен

Стотици илјади глувци го поплавија Нов Јужен Велс во југоисточна Австралија. Австралија се бори со овие глодари со месеци, па затоа владата сега конечно им објави војна на нив. Не само што глувците им нанеле штета од милиони долари на...

Поради двајца позитивни ykинaт воздушниот сообраќај помеѓу Австралија и Нов Зеланд

Властите во Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го укинат воздушниот сообраќај со Австралија поради страв од нов бран ширење на коронавирусот од Сиднеј. Во четврток е блокиран авиосообраќајот откако еден пар бил позитивен на Ковид-19, а немал...

(Видео) Kapaнтинoт ykинaт, Hoв Зеланд и Австpaлија ги oтвopиja гpaницитe – coлзи и eмoции нa aepoдpoмитe

Стотици патници од Австралија денеска почнаа да пристигнуваат во Нов Зеланд откако властите ги отворија границите. Претходно владата одлучи дека не е потребен анти-ковид карантин за нивните граѓани, јавува Ројтерс. Иако најголем дел од австралијанските држави дозволија влез за граѓаните на...

Уште една пpecyда пpoтив Гугл поради лaжнo информирање на корисниците за прибирање на податоци

Австралискиот сојузен суд утврди дека „Гугл“ ги довел во заблуда корисниците со информациите за употреба на личните податоци собрани преку андроид-мобилни уреди, објави денеска регулаторот за заштита на пазарната конкуренција. Судот заклучил дека „Гугл“ погрешно тврдел оти може да собира...

„Пocтoи pизик пo чoвeчки живoти“: Ha Австралија и ce зakaнyвa cилeн тpoпcки циклoн, ce пoдгoтвyвaaт зacoлништa

Тропскиот циклон Сероха станува се посилен и се движи денес кон западот на Австралија, каде службите за итни случаи подготвуваат засолништа за претстојните силни налети на ветрот и обилните врнежи од дожд. Официјални лица во заливот Ајкула во градот Денам...

Австралија пpoдoлжyвa дa вakциниpa co „AcтpaЗeнекa“

Претставници на австралиското Министерство за здравство потврдија дека земјата ќе ја продолжи програмата за имунизација против Ковид-19 со вакцината на „Астра зенека“, откако еден случај на згрутчување на крвта предизвика сомнежи во нејзината безбедност. Еден човек (44) беше примен во...

(Видео) Илjaдници лицa eвaкyиpaни пopaди пoплaвитe вo Австралија

Илјадници лица се евакуирани од западниот дел на Сиднеј и средниот северен брег на Нов Јужен Велс, бидејќи поројните дождови и денеска продолжија да паѓаат во оваа источна австралиска држава, јавува ДПА. Утринава беа пуштени 40 предупредувања за поплави и...

Австралија гo ycвoи зakoнoт co кoj Фејсбук и Гугл ќe им плaќaaт нa мeдиyмитe

Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој тенолошките гиганти треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина. Австалиската Влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон, откако минатата недела Фејсбук минатата ги блокираше сите...

Австралија и Канада се обединија пpoтив Фејсбук

По Австралија, Канада објави дека има за цел да го принуди Фејсбук да плати за објавување медиумски содржини на социјалната мрежа. Отава објави дека ниту одмаздата на технолошкиот гигант нема да го заплаши. Канадскиот министер за наследство и мултикултурализам Стивен...

Фејсбук 6лokиpaшe aвcтpaлиcки влaдини пpoфили

Профилите на австралиското Биро за метеорологија, на државни здравствени установи, на лидер на опозиција од Западна Австралија, на хуманитарни и други организации, се помеѓу блокираните по забраната на Фејсбук да објавува вести на таа социјална мрежа во Австралија, објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img