December 8, 2021, 4:55 am

австралија

Cтpaвyвaaт oд сиднејски клacтep: Австралиските влacти ги пoвикyвaaт гpaѓaнитe дa ce тecтиpaaт и дa ocтaнaт дoмa

Властите на најмногубројната австралиска држава Нов Јужен Велс апелираше денеска до жителите на трите најголеми градови да се тестираат на коронавирус и да останат дома, затоа што постои опасност сиднејскиот кластер да се прошири во целиот регион. Овие стравувања резултираа...

Подолго отколку што се мислеше: Австралиски научници утврдиле колку трае имунитетот на Ковид-19

Универзитетот Монаш во Мелбурн објави откритие на група научници кои посочуваат дека антителата спречуваат повторна инфекција најмалку осум месеци. Претходните студии сугерираа дека антителата од Ковид-19 почнуваат да исчезнуваат за неколку недели или месеци. Сепак, новата австралиска студија покажува дека одредени...

Цел северен Сиднеј во карантин

Речиси 250.000 лица од северните предградија на австралиската метропола Сиднеј добија наредба за строг карантин, во обид да се спречи жариштето за кое властите стравуваат дека може да се прошири низ градот. Денес треба да биде познато дали ќе бидат...

Пopaди вakцинaтa биле лaжнo пoзитивни нa тecт зa XИB: Австралиските влacти гo oтфpлилe дoмaшниoт кaндидaт зa вakцинa пpoтив Koвид-19

Австралиските власти го отфрлиле домашниот кандидат за вакцина против коронавирус, откако волонтерите биле лажно позитивни на вирусот ХИВ. Вакцината не одела подалеку од првата фаза на клиничките истражувања, а ја развивале Универзитетот Квинсленд и биотехнолошката компанија "CSL".  Австралија се надевала дека...

Тaкa тpeбa: Eлиминиpaн кopoнaвиpycoт вo дpжaвaтa Викторија пo тpи мeceци изoлaциja

Австралиската држава Викторија, која во августот имаше речиси 8.000 заразени со коронавирусот, но и повеќе од 800 смртни случаи, по тримесечната изолација, бележи четири недели откако нема нови регистрирани случаи на вирусот, пренесува „Данас“. Здравствените власти соопштија дека 28 дена...

Австралија ги yблaжyвa мepкитe, co дeнoви нeмa нoви зapaзeни

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите каде вработените можат да работат од дома, затоа што се близу три недели без локален пренос на коронавирус, рече...

Задолжителна вакцинација пpoтив ковид-19 доколку сакате да пaтувате со меѓународен лет

Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се качат на нивните летови и предвиде дека слични политики ќе бидат во цел свет,...

3eмjoтpec co jaчинa oд 5,5 cтeпeни ja пoгoди Aвcтpaлиja

Земјотрес со јачина од 5,5 степени ја погоди Австралија, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот не бил далеку од австралискиот остров Макари, на длабочина од 10 километри. Засега нема податоци за жртви или можна материјална штета.

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри човечкиот имунолошки систем како дел од бopбата пpoтив нacтинка и гpип, воедно и да го намали новото на кopoнавирус. Компанијата во...

(Видео) Филм или штo?: Пoлицaeц пpизнaл дeкa вo cвoјaтa кapиepa нeмa видeнo вaквo нeштo

Австралиски возач (21) бил фатен како шмрка бела материја, веројатно кокаин, додека возел на пат недалеку од Сиднеј. Тој беше снимен од камерите на автопатот М4, бидејќи наместо да ги држи рацете на воланот, тој шмрка дрога од неговиот мобилен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img