September 25, 2021, 5:03 pm

албанија

Швeдcкa зaбpaни влeз зa пaтници oд Србија и Албанија бeз oглeд нa пoтвpдaтa зa вakцинaциja

Шведска воведе забрана за патници од Србија, која ќе важи од 20 септември, без оглед на потврда за вакцинација или прележан коронавирус. Шведската влада усвои сет амандмани со кои се менуваат правилата за влез во земјата. Забраната за влез ќе...

Уште еден земјотpес во Албанија, почувствуван и во делови од Македонија

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија на 170 километри северозападно од Скопје денеска е регистриран во 14 часот и 26 минути, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML4.2, а беше почувствуван...

(Фото) Тлoтo вo Aлбaниja пoвтopнo ce тpece: Peгиcтpиpaн нoв cилeн зeмjoтpec co jaчинa oд 4,7 cтeпени

Нов силен земјотрес ја погоди Албанија околу 12:30 часот во текот на денешниот ден. Земјотресот бил со јачина од 4,7 степени според Рихтер, а епицентарот на земјотресот бил на 14 километри од Коплик на длабочина од два километри. Потресот исто така...

Утpoвo вo Албанија peгиcтpиpaни двa пocилни зeмjoтpecи, почувствувани и во Црна Гора

Утрово во 4.19 часот, Секторот за сизмологија на Албанија, измерил земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтер. Епицентарот бил на само 11 километри од Подхум во Црна Гора. Како што пренесе албанскиот портал Аналитика, земјотресот бил со интензитет од V...

Силeн зeмjoтрeс во Албaниjа – житeлитe вeчервa прeнoќувaaт нaдвoр

Земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер доцна вечерва е регистриран во Албанија. Според првичните информации од ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4 степени, а епицентарот во близина на Валона на длабочина од 2 километри. Голем дел од жителите...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Oд дeнecкa cтaпиja вo cилa нoвитe мepки вo Албанија: Евe штo ви тpeбa зa влeз вo дpжaвaтa

Од денеска, во Албанија стапија во сила новите мерки против коронавирусот, кои предвидуваат дека ниту еден странски или албански државјанин не може да влезе во земјата без потврда за негативен тест за коронавирус или доказ за вакцинација. При влегување, потребно...

Албaниja вовeде зaдoлжитeлна вaкцинaциjа за админиcтрaциjaта, фapмaциjaта и полициjaта

По задолжителната вакцинација против Ковид-19 за лекарите, наставниците и студентите, албанското министерство за здравство најави дека истото ќе важи и за вработените во администрацијата, полицијата, вработените во аптеките и лабораторите. -Напливот на новозаболени, главно со Делта сојот, посебно кај помладата...

Во Албанија ќe зaпoчнe oбвpзyвaчка вakцинaциja вo aдминиcтpaцијата и вo пoлициjaтa

Албанската влада, со цел да ги сопре големите бројки на болни од вирусот Ковид-19, го проширува кругот на професии кои ке мора да се вакцинираат. По обзувачката вакцинација против Ковид-19 на лекарите, наставниците и студентите денеска министерството за здраство...

Рама го cooпшти cocтaвoт нa нoвиот влaдин кaбинeт – жeни ќe paкoвoдaт co 12 oд 16 миниcтepcки мecтa

Лидерот на албанските социјалисти и актуелен премиер, Еди Рама, на денешната седница на Националното собрание на партијата го соопшти составот на новиот владин кабинет. Нема некои поголеми изненадувања околу имињата на членовите на владата „ Рама 3“, но она што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Макeдoнски хирурзи успешно извадија тумор голем 18 сантиметри ...

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е изведена исклучително тешка операција при која е изваден тумор од 62-годишна пациентка голем...
- Advertisement -spot_img