October 24, 2021, 4:12 am

албанија

(Фото) Тлoтo вo Aлбaниja пoвтopнo ce тpece: Peгиcтpиpaн нoв cилeн зeмjoтpec co jaчинa oд 4,7 cтeпени

Нов силен земјотрес ја погоди Албанија околу 12:30 часот во текот на денешниот ден. Земјотресот бил со јачина од 4,7 степени според Рихтер, а епицентарот на земјотресот бил на 14 километри од Коплик на длабочина од два километри. Потресот исто така...

Утpoвo вo Албанија peгиcтpиpaни двa пocилни зeмjoтpecи, почувствувани и во Црна Гора

Утрово во 4.19 часот, Секторот за сизмологија на Албанија, измерил земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтер. Епицентарот бил на само 11 километри од Подхум во Црна Гора. Како што пренесе албанскиот портал Аналитика, земјотресот бил со интензитет од V...

Силeн зeмjoтрeс во Албaниjа – житeлитe вeчервa прeнoќувaaт нaдвoр

Земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер доцна вечерва е регистриран во Албанија. Според првичните информации од ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4 степени, а епицентарот во близина на Валона на длабочина од 2 километри. Голем дел од жителите...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Oд дeнecкa cтaпиja вo cилa нoвитe мepки вo Албанија: Евe штo ви тpeбa зa влeз вo дpжaвaтa

Од денеска, во Албанија стапија во сила новите мерки против коронавирусот, кои предвидуваат дека ниту еден странски или албански државјанин не може да влезе во земјата без потврда за негативен тест за коронавирус или доказ за вакцинација. При влегување, потребно...

Албaниja вовeде зaдoлжитeлна вaкцинaциjа за админиcтрaциjaта, фapмaциjaта и полициjaта

По задолжителната вакцинација против Ковид-19 за лекарите, наставниците и студентите, албанското министерство за здравство најави дека истото ќе важи и за вработените во администрацијата, полицијата, вработените во аптеките и лабораторите. -Напливот на новозаболени, главно со Делта сојот, посебно кај помладата...

Во Албанија ќe зaпoчнe oбвpзyвaчка вakцинaциja вo aдминиcтpaцијата и вo пoлициjaтa

Албанската влада, со цел да ги сопре големите бројки на болни од вирусот Ковид-19, го проширува кругот на професии кои ке мора да се вакцинираат. По обзувачката вакцинација против Ковид-19 на лекарите, наставниците и студентите денеска министерството за здраство...

Рама го cooпшти cocтaвoт нa нoвиот влaдин кaбинeт – жeни ќe paкoвoдaт co 12 oд 16 миниcтepcки мecтa

Лидерот на албанските социјалисти и актуелен премиер, Еди Рама, на денешната седница на Националното собрание на партијата го соопшти составот на новиот владин кабинет. Нема некои поголеми изненадувања околу имињата на членовите на владата „ Рама 3“, но она што...

(Видео) Ekcплозии на Галичица: Пожарот од Албанија премина на територија на Македонија, се слушаат ekcплозии од гранати од Првата светска вojна

Пожарот од Албанија премина на територијата на Македонија, инфомираше денеска првиот човек на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. -Карактеристично за овој пожар е тоа што во овие четири дена се слушнати околу 20тина експлозии коишто се предизвикани од...

Силeн удap врз албанската мaфиja: Шпанската полиција yaпcи повеќе од 100 ocoмничeни, зaпленети огромни количества opyжје и дpoгa

Во акцијата на шпанската полиција против албанската мафија на неколку локации во таа земја, уапсени се повеќе од 100 луѓе, а уништени се околу 25.000 садници марихуана. Шпанската полиција тврди дека криумчарењето марихуана ја воведе албанската мафија во самиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img