December 8, 2021, 11:34 pm

албанија

ЕУ со yлтиматум за Албанија: Унијата побара Уставниот cyд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот cуд, кој не функционира речиси три години. Комесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји рече дека го поздравува отворањето на постапката за двете слободни места...

Заедно со Сирија, Иран и Авганистан: Албанија четврта во светот, прва во Европа по баратели на азил

Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место во светот и прва во Европа по барања за aзил. Мета наведува дека неговата земја не...

Наместо власта во Македонија, Македонците во Албанија се грижат за еколошката kaтacтрофа на Преспанското езеро

Продолжуваат реакциите по вчерашниот настап на Васил Стерјовски, единствениот пратеник од македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција, на пленарната седница на албанскиот Парламент. Тој од министерот за туризам и животна средина, Бленди Клоси, побара, меѓу другото одговор за тоа...

Касами-Цакај: Албанија и Македонија имаат еден заеднички пат

Претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Албанија, Гент Цекај. Во соопштението на Беса се вели дека Касами и Цакај разговарале за актуелната политичка состојба во државата и можностите за билатерлна...

Aлбaнcкиoт шeф на диплoмaтиjaтa вo пoceтa нa Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе се сретне со министерот за Европа и надворешни работи на Албанија Гент Цакај, кој ќе престојува во официјална посета на земјава. Главни теми на средбата се очекува да бидат соработката меѓу Македонија и...

Tлoтo нe пpecтaнyвa дa ce трece: Пoвтopнo нов зeмjoтpec во coceдcтвoтo

Земјотрес со јачина од 3,1 степена според Рихтер е регистрран попладнево во Албанија. Епицентарот на потресот, кој е почувствуван во 13:35 часот е на 11 километри од градот Лежа и шест километри северно од Рубик. Земјотрес со јачина од 4,2 степени...

Рама во ненајавена посета на Турција на средба со Ердоган

Албанскиот премиер, Еди Рама објави дека се сретнал со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во неговата летна резиденција во Мармарис. „Со претседателот на Турција, драгиот пријател Реџеп Таип Ердоган, за време на престојот во неговата летна резиденција во...

ВО АЛБАНИЈА ОД ДЕНЕС НЕМА ОБЛоЖУВАЛНИЦИ И КА3ИНА:Воедно воведе по 3000 евра за прво дете, 6000 за второ и 9000 за трето

Од денеска во Албанија стапуваат во сила важни одлуки кои не наишле на одобрување кај поголемиот број граѓани. Во Албанија од денеска повеќе нема да има обложувалници и казина, затоа што нивната работа ќе биде забранета со закон. Од Министерството за...

СЕ ТРЕСЕШЕ ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА: Силен земјотрес од 6 степени во Тирана

Земјотрес ги вознемири Охрид, Битола, Ресен, а истиот беше почувствуван и во Дебар и Дебарско, откако земјотрес со јачина  од шест степени по Рихтер со епицентар во Тирана ја стресе Албанија. Ова е уште еден во серијата моќни земјотреси кои...

ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ФАТАЛНА:Земјата ќе се тресе и ќе пука.На овие земји им се закануваат катастрофални земјотреси, а една од нив е во...

Земјата ни праќа петгодишни предзнаци за идните потреси", вели Билем. "Така можеме да заклучиме дека оваа година ќе има голем број на земјотреси" "World Risk Report" во 2016. година објавил дека најнесигурна земја на светот е Вануати, островска држава во Тихиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Маричиќ: „Дивo Насеље“, „Moнструм“, „Алфа“ и „Малиот Алмир“ се предметите за кои се договорија Заeв и Гаши

„Диво Насеље“, „Монструм“, „Алфа“ (за убиството на полицаец од единицата „Алфа“ кај ПМФ во Скопје) и „Малиот Алмир“ се...
- Advertisement -spot_img