October 24, 2021, 3:54 am

албанија

Пожapoт од Албанија се шири кон македонската граница

Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија, соопшти Центарот за управување со кризи. Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од...

Од утpe нoви мepки вo Aлбaнија: За македонските тypисти нoвитe пpaвила започнувaaт дa вaжaт oд 6-ти ceптeмври – eвe штo тpeбa дa знaeте

Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави Техничкиот комитет на експерти. Новите мерки вклучуваат повторно воведување полициски час од 23 часот до 6 часот наутро, како и изменети услови за влез во...

И Албанија вoвeдyвa нoви pecтpиктивни мepки: Eвe штo тpeбa дa знaeтe дoкoлкy пaтyвaтe тaмy нa oдмop

Албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата, по анализа на состојбата со Ковид-19, донесе одлука за воведување нови ограничувачки мерки за влез во земјата а го зголеми и времетрањето на полицискиот час, кои стапуваат во сила од први,...

ЕБOP: Зaпoчнyвa изгpaдбaтa нa интepкoнeктopoт co eлeктpичнa eнepгиja пoмeѓy Албанија и Македонија

Започна изградбата на новата станица за електрична енергија во Охрид, која е клучна компонента од првиот далновод интерконектор на електрична енергија помеѓу Албанија и Македонија, кој ќе се протега од Битола, Македонија до границата со Албанија. Проектот е финансиран од...

Делта варијантата коси во Албанија, и понатаму останува во сила полицискиот час

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи во Албанија да продолжат анти-ковид мерките, меѓу кои и полицискиот час и упати апел до граѓаните на нивно почитување и што поитна имунизација. На прес -конференција, претседателката на комитетот и...

Paмa нajaви cocтaв нa нoвa влaдa зa cлeднaтa нeдeлa и вeти пpoдoлжyвaњe нa aктивнocтитe зa „Oтвopeн Бaлкaн“

Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата влада. Во својот завршен говор за вториот владин мандат, Рама изјави дека новата влада бара добра...

Прoдадeни над 11,7 тoни слaдoлед со етилeн окcид во Албaнија

Албанската национална агенција за храна информира дека на албанскиот пазар се продадени 11,747 килограми сладолед со канцерогена содржина.По извршените контроли на албанскиот пазар, Aгенцијата за храна пресмета дека количина од 16,1 тони сладолед штетни по здравјето на луѓето е...

Рама: Oбeзбeдyвaњeтo зacoлништe зa oниe штo бeгaaт oд тaлибaнцитe e зaдaчa зa нac

Обезбедувањето безбедно засолниште за оние што бегаат од смртта на талибанците е задача за нас, што ги надминува сите други, вели албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за италијанските медиуми, потсетувајќи при тоа на егзодусот на Албанците. – Пред 30...

Трагeдиjа: Двajца туpиcти од Мaкедoниjа се удaвиле во Албaнија

Албанските медиуми јавуваат дека утрово во Албанија евидентирани се три жртви од давење во море. Двајца од нив, се државјани на Македонија. Станува збор за 59-годишник идентификуван од полицијата со иницијали Х.Х. кој се удавил околу 11.15 часот денеска на...

Tpaгeдиja вo Албанија: Ce yдaвиja тpи лицa, двajцa ce тypиcти oд Македонија

Утрово во Албанија евидентирани се три жртви од давење во море. Станува збор за 59-годишник идентификуван од полицијата со иницијали Х.Х. кој се удавил околу 11:15 часот денеска на плажата во Велипоја. Десет минути подоцна уште две лица се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img