Албин Курти

Kypти ќe ja тyжи Србија зa гeнoцид

Косовскиот премиер Албин Курти најави денеска дека неговата Влада ќе поднесе тужба против Србија за геноцид во војната во Косово во 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. – Ќе изготвиме тужба за геноцид против Србија пред Меѓународниот суд...

Отворени вратите за Голема Албанија: Курти одигра опacна игра за целиот регион

По учеството на Албин Курти и движењето Самоопределување на парламентарните избори во Тирана, се поставува прашањето дали неговиот акт е прифатлив за Белград и за медијаторите во преговорите, бидејќи косовскиот премиер сега има можност да влезе во политичкиот систем...

Диплoмaтcкa бypa: Фон Крамон и Гренел peaгиpaaт зa глacaњeтo нa Кypти вo Aлбaниja

Специјалната известувачка на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон оцени дека е неприфатливо тоа што многумина во Косово се жалат на мешање на Србија и претседателот Александар Вучиќ во внатрешни работи на земјата, а истовремено косовскиот премиер Албин...

Сонот на Албин Курти за Голема Албанија

На парламентарните избори во Албанија на 25 април ќе учествува и огранок на партијата на Самоопределување на косовскиот премиер Албин Курти, пишува германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) и прашува дали зад тоа стојат „соништа за „Голема Албанија“. „Фактот дека...

Кypти caкa aпcoлyтнa влacт: „Aкo нe бидe пo мoe ќe oдимe нa нoви избopи“

Премиерот на косовската влада, Албин Курти, изјави дека доколку Вјоса Османи не биде избрана за претседател на косовските институции, ќе има нови избори. Тоа го рече во обраќањето пред пратениците во продолжението на конститутивната седница на Собранието и додаде дека...

Курти: Нема дијалог доколку Србија не одговара за злocтоpcтвата

Косовскиот премиер, Албин Курти повтори дека прашањето за исчезнатите лица ќе биде приоритет за неговата влада во разговорите со Белград. Курти истакна дека е очигледно дека во однос на Белград, приоритет на властите во Приштина ќе биде прашањето за исчезнатите...

Вучиќ: Курти може само да сонува за глyпостите што ги кажува

Новиот косовски премиер Албин Курти се најде на мета на српскиот и на турскиот претседател поради реториката по преземање на власта во Приштина што се сфаќа како провокација на Белград, но и за некои одлуки што не и се...

Курти: Бomбaрдирањето од страна на НАТО е зора на ослободyвањето на Косово

Албин Курти на својот профил на Фејсбук напиша дека 24 март 1999 година е „зора на ослободувањето на Косово“. „Бевме среќни. Вечерта на 24 март 1999 година го означи почетокот на бомбардирањето на НАТО врз вооружените сили на Југославија на...

Косово дoби нoв пpeмиep: Албин Курти oфициjaлнo ja пpeзeдe дoлжнocтa

Новиот косовски премиер, Абин Курти, претпладнево официјално, со државна церемонија, ја презеде функцијата од досегашниот вршител на должноста шеф на Владата, Авдулах Хоти, јави дописникот на МИА од Приштина. Церемонијата на примопредавање на должноста беше одржана пред зградата на Владата,...

Курти избран за премиер по втор пат за една година

Лидерот за самоопределување Албин Курти беше избран за премиер на Косово по втор пат за помалку од една година. Албин Курти беше избран за премиер на Косово со 67 гласа „за“ и 30 „против“, од 107 присутни пратеници. Српската листа...
- Advertisement -

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...
- Advertisement -