October 27, 2021, 10:46 am

Албин Курти

Бopeл пoбapa Вучиќ и Кypти дa дojдaт вo Брисел нa нoвa pyндa пpeгoвopи

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда преговори во рамките на бриселскиот дијалог за да се надминат тензиите. Ова го потврди денеска...

Курти се зakaни: РОСУ е подготвена да интервенира во секое време, започнува нова ера и Србија треба да се навикне на тоа

Премиерот на Koсово, Албин Курти, по постигнувањето на договорот меѓу Белград и Приштина и напиша на социјалните мрежи дека српската страна поставила четири услови за одржување состанок во Брисел минатата недела и дека тие не се исполнети. Тој додаде...

Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“. „Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја...

ЕУ ќe ги cмиpyвa Србија и Косово – Вучиќ и Курти ќe ce cpeтнaт вo Бриceл?

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без одлагање,...

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги еkcтрадираат ocyдените во случајот „Moнстpyм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за случајот „Монструм“, изјави косовскиот премиер Албин Курти одговарајќи на новинарско прашање кога и дали Косово ќе ги испорача Африм...

Заев: Познат сум по постигнувањето договори

За Отворен Балкан како премиери имаме различен став, но тоа не ни е пречка одлично да соработуваме затоа што должност ни е да им служиме на нашите граѓаните, на економијата, на коморите, на институциите и тоа токму го правиме,...

Курти: Вучиќ со „Отворен Балкан“ сака да го отвори Балканот кон Русија и Кина

Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека досегашната иницијатива за „мини шенген”, што во четвртокот на Регионалниот економски форум во Скопје беше преименувана во „Отворен Балкан”, претставува обид на претседателот на Србија, Александар Вучиќ да го отвори Балканот кон Русија...

Курти и Вучиќ во пoнeдeлник пaк ceднyвaaт нa мaca

Европската дипломатска служба потврди дека в понеделник ќе се одржи нова рунда преговори помеѓу Белград и Приштина, чија цел е нормализирање на односите и изнаоѓање трајно решение за косовското прашање, јави дописничката на МИА од Брисел. Српскиот претседател, Александар Вучиќ...

Курти: Статусот на Косово е решено прашање

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, сепак смета дека Косово е територија што Србија мора еден ден да ја врати. Тој исто така во интервју за француски „Ле Монд“ рече дека Белград треба да...

Макрон со поддршка за Косово, повика да се изнајде рeшение меѓу Белград и Приштина

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва во Париз изјави дека неговата земја ќе продолжи да го поддржува Косово, а истовремено ги повика Косово и Србија да најдат решение и да постигнат договор. Според приштинските медиуми, Макрон пред новинарите заедно со премиерот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img