November 28, 2021, 9:37 am

Александар Литовски

Смената на Литовски од Историската комисија по нарачка на Министерството за надворешни работи на Бугарија?

Веднаш по тајната и нетранспарентна смена на членот од Историската комисија Александар Литовски, премиерот даде изјава за медиум дека нема да има преговори и разговори со Бугарија за идентитетот и јазикот. Ова се случува токму во период кога овие...

Заев тврди: Литовски самиот не сакал да му биде продолжен договорот

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања, во однос на смената на член на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија, рече дека како што бил информиран од Османи, на членот Александар Литовски му завршувал договорот и самиот не сакал да го...

Зошто само на Литовски не му беше продолжен договорот за работа во Историската комисија?

Во скратен состав ќе се одржи претстојната средба на историската македонско-бугарска комисија. Онлајн состанокот кој е предвиден за в петок, двете земји ќе ги претставуваат по двајца членови. Тие според најавите ќе се обидат да изнајдат решение за потпишуваше...

Литовски за кого попуштaњето не е решение повеќе не е дел од Комисијата со Бугарија, на негово место именуван Азизи

Власта направи измени во составот со комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија. На денешната владина седница за нов член е поставен Исамедин Азизи. Азизи доаѓа на местото на Александар Литовски, од Институтот за национална историја, кому според владата...

Д-р Литовски од Историската комисија со реакција за ckaндалозното интервју на Заев

Д-р Александар Литовски, историчар и член на Комисијата за историски и образовни прашања реагираше на скандалозната изјава на премиерот Заев во денешното интервју за бугарската БГНЕС. „Во врска со актуелните политички еквилибристики околу некои историски теми, човек може секогаш...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Од денеска започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово

Од денес 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми...
- Advertisement -spot_img