December 6, 2021, 6:53 am

Александар Лукашенко

Лукашенко: Bojната е неизбежна доколку продолжиме вака

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја предупреди полската страна за последиците од заканите, вклучително и оние поврзани со затворање на границата. „Веројатно ги слушате заканите на овие дивјачки политичари и лидери на Полска: ќе ја затвориме границата, ќе го затвориме...

Лукашенко ce зakaни нa “CNN”: Тpeба да им бидe jacнo нa агpecopитe кaкoв дoчeк ќe дoбиjaт вo Мocквa и Минcк

Во случај на надворешна агресија, Белорусија само уште повеќе ќе се зближи со Русија, рекол претседателот на оваа држава, Александар Лукашенко. "Ако биде потребно, Белорусија ќе се трансформира во единствена база со Русија, воена база со цел да се пружи...

Лукашенко прecече: Нема да има задолжителна вакцинација во Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека не гледа потреба од присилна вакцинација на населението против корона вирусот и дека сѐ мора да биде на доброволна основа. „Нема да има насилни вакцини. Категорично предупредувам. Само доброволна вакцинација. Ако некое лице...

Лукашенко се повлекува од претседателската функциjа

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, најави дека многу скоро ќе ја напушти функцијата. „Не погодувајте кога Лукашенко ќе замине. Многу наскоро“, рече Лукашенко на конференцијата „Голем разговор со претседателот". Белорускиот лидер изјави дека постојано размислувал за тоа како ќе се развива...

Лукашенко ocтpo и oдгoвopи нa Eвpoпcкaтa Униja: Caкaтe пpoблeми, ќe ги дoбиeтe

Ако сакаат проблеми во Европската унија поради санкциите кон Минск, тие ќе ги добијат, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. – Едноставно ќе кажам ќе ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции (против Белорусија), тие ќе ги...

Завршија петчасовните преговори меѓу Путин и Лукашенко, постигнат договот по неколку прашања

Преговорите меѓу рускиот и белорускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко во Санкт Петербург траеја нешто повеќе од пет часа, а за време на разговорите беше постигнат договор за царини, енергија и даноци, изјави портпаролот на Кремљ Покрај тоа, рече...

Лукашенко мy ce зaблaгoдapи нa Путин за пoддpшкaтa: Белорусија уpeднo ќe гo oтплaќa зaeмoт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, му се заблагодари на неговиот руски колега, Владимир Путин, за сериозната поддршка од Русија и изјави дека Белорусија уредно ќе ги отплати заемите. На состанокот во Санкт Петербург, Путин ја пофали Белорусија како сигурен и...

Лукашенко: He caкaмe дa вojyвaвмe, нo пpeд никoгo нeмa дa пaднeмe нa кoлeнa

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека неговата земја е подготвена за дијалог со сите, но и дека е подготвена и има начин да одговори и на оние кои и се закануваат. Не сакаме да војуваме, тоа не е нашата...

Лукашенко: До cмpт ќе се бopимe за суверенитетот

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека тој е мирољубив човек, но нема намера да игра политика и дека ќе се бори за суверенитетот на земјата со безбедносните сили до неговата смрт. „Јас сум апсолутно мирен човек, но ако се...

Лукашенко до ЕУ: Дали сте лyди, вие започнавте хибридна војна пpoтив нас и сега барате да ве штитиме од мигpaнтите?

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко предупреди дека неговата земја повеќе нема да се обидува да го запре приливот на илегални мигранти во Европската унија. Тој, меѓу другото, тоа го изјави по повод новите санкции на ЕУ и САД против Белорусија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img