November 28, 2021, 9:39 am

Алексис Ципрас

На Заев и Ципрас yтpe вo Мyнcтep ќe им бидe вpaчeнa Мeѓyнapoднaтa нaгpaдa зa миp нa Вecтфaлиja

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде утре, на свечена церемонија, ќе му биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија, која за 2020 година им беше доделена нему и...

Алексис Ципрас најави ново гpчко вeтo, доколку не се сменат учебниците и имињата на јавните институции?

Да се бориме против непријателите на Договорот од Преспа, националистите и луѓето кои го кочат напредокот на Македонија во Европската Унија, но истовремено, да се соочиме со нова блокада од Грција дури и ако падне онаа на Бугарија. Вака некако...

Ципрас: Cитe зeмји и кoмeнтaтopи нa Евpoпcкoтo ќe вeлea „Македонија“ aкo нe бeшe Пpecпaнcкиoт дoгoвop

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот јавен сервис, кои ја нарекуваат земјата без додадотокот Северна, за грчки „Скај“, вели дека да не бил договорот,...

Ципрас „со дрва и камења“ по Мицотакис

Ципрас при турнеата низ градовите на Грција, жестоко ја нападна владата и премиерот, пренесува „То Вима“. Во Лариса, каде што што имаше средба и состанок со вработените, лекарите и медицинските сестри во Универзитетската болница во градот за медиумите изјави:...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Од денеска започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово

Од денес 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми...
- Advertisement -spot_img