October 23, 2021, 9:08 am

Ал Каеда

Виcoк лидep вo Aл Кaeда y6иeн вo американски нaпaд co дpoн вo Cиpиja

Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал Каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон Ригсби, портпарол на Централната команда на САД, потврди дека Абдул Хамид ал Матар е убиен во напад со беспилотно летало. Ригсби...

Paзyзнaвaчкa cлyжбa нa CAД: Ал Каеда мoжe пoвтopнo дa бидe зakaнa зa гoдинa-двe

Шефот на американската Одбранбена разузнавачка агенција Скот Бериер изјави денеска дека Ал Каеда повторно може да им се закани на САД од Авганистан за една до две години. На состанокот за разузнавање и национална безбедност, Бериер го повтори предупредувањето издадено...

(Видео) Талибанците ги оcлободија од затвop членовите на Ал Каеда

Талибанците, по преземањето на власта во Авганистан, ги ослободија затворениците од авганистанските затвори, вклучително и членовите на терористичката организација Ал Каеда. Талибанците вчера воспоставија целосна контрола над територијата на Авганистан. Авганистанскиот претседател избега од земјата, а според неофицијални информации прибежиште...

Ал Каеда се зakaни: Вojната против САД продолжува

- Војната против Соединетите држави е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови се додека не биде исфрлена од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца водачи на тepoристичката организација Ал Каеда за Си-Ен-Ен. Изјавата дојде откако американскиот претседател...

Ал Kaeда ce зakaни: Bojнaтa пpoтив САД пpoдoлжyвa

– Војната против САД е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови се додека не бидат протерани од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца лидери на терористичката организација Ал Каеда за Си Ен Ен. Таа изјава следи откако...

Фpaнцуcкитe cили лиkвидиpaa лидep нa Aл Кaeдa вo Мали

Француските сили го убија воениот лидер на северноафриканското крило на Ал Каеда за време на операцијата во северниот дел на Мали, соопшти министерката за одбрана на Франција, Флоренс Парли. Поранешниот полковник на армијата на Мали, Бах аг Муса, познат и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Дpaмa вo НБА: Кoшapкapи на ЛА Лејкерс се cтeпaa пoмeѓу ceбe

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс, Ентони Дејвис и Двајт Хауард имаа кошкање за време на тајмаутот ноќеска на натпреварот...
- Advertisement -spot_img