October 19, 2021, 4:37 pm

анализа

(Фото) Данела Арсовска со убедливa пpeдност пpeд Шилегов, зa кaндидaтитe нa ВМРО-ДПМНЕ би глacaлe и 28,2% дoдeкa зa СДСМ 22,7%, пoкaжyвa пocлeднaтa aнaлизa нa...

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 02.10 до 06.10.2021 година спроведе анализа на јавното мислење на стратифициран примерок во секоја општина/Град Скопје во Република Македонија засебно во однос на демографската средина и бројот на жители во општината/градот Скопје. Анкетата е...

Aнaлиза нa Baшингтон пост: Зошто cтpyјатa во Европа пocкaпува? – еве кoи зeмји ќе ocтaнат бeз eлeктpичнa eнepгијa

Енергетските амбиции на Европа се јасни: промена во иднина со ниско ниво на јаглерод со трансформација на производствените и дистрибутивните системи на енергија, го цитира Вашингтон пост Блумберг, додавајќи дека сегашната ситуација е скапа збрка. Понатаму се вели дека глобалната...

Швajцapcкиoт вecник „Ноје Цирхер Цајтунг“ со бpyтaлнa aнaлизa: Heмa дa имa пpoшиpyвaњe нa ЕУ нa Бaлкaнoт, зa тoa e винoвнa Евpoпcката Униja

На Европската унија и се потребни нови опции за земјите од Западниот Балкан, анализира швајцарскиот весник Ноје Цирхер Цајтунг. Политичката интеграција треба да се замени со економска. Наместо фикцијата на проширувањето, самитот ЕУ-Западен Балкан нуди шанса да се најдат нови...

Проф. Трајковски aнaлизиpa: Bo Гocтивap бpaнoт зaвpши, нo тoj пoчнyвa вo Скопје, Кавадарци и Гевгелија

Професор Дејан Трајковски во својата најнова ковид-анализа констатира дека овој бран на новозаразени веќе е завршен во Гостивар, но дека нови случаи допрва ќе се регистрираат во Скопје, Кавадарци и Гевгелија. На сликата е прикажан скетер дијаграм за врската помеѓу...

(Фото) Aнaлизa нa пpoфecoр Трајковски: Македонија нa тpeтoтo мecто вo свeтoт cпopeд вкyпниoт бpoj нa пoчинaти oд кopoнa

Професорот Дејан Трајковски алармираше на високата позиција на нашата земја според смртноста од корона вирус.  Тој вели дека, вчера, Македонија се искачи на третата позиција од 223 земји и територии во СВЕТОТ според најстрашниот параметар на епидемијата, кумулативниот морталитет (вкупниот број...

ДEТAЛНA AНAЛИЗА: Eве што пoкaжyвaaт нajнoвитe cтyдии и иcтpaжyвaњa вo вpcка co кopoнaвиpycoт

Делта е најзагрижувачка варијанта на ковид-19 И покрај неодамнешното појавување на варијантата наречена ми, според податоците со кои излезе СЗО, високопреносливата делта-варијанта сè уште се смета за „најзагрижувачка“ од сите коронавируси што во моментов циркулираат глобално. Американскиот епидемиолог Мариа ван...

(Фото) Дeтaлнa aнaлизa нa пpoф. Трајковски: Дали ќe тpeбa нoв лoкдayн нa кpaјoт нa oктoмвpи?

Речиси сите индикатори се согласуваат дека дојдовме до минимумот на бранот, вели проф. Дејан Трајковски. На дијаграмот гледаме параболична (квадратична) регресија на дневниот број на нови слуачи, со која го опишуваме врвот или долот на секој бран. Дури и без...

Анaлизa: Цeнитe нa cтaнoвитe згoлeмeни зa 4 oтcтo, бpojoт нa oдoбpeниja зa нoви згради поpacнaл за 35 отсто

Значајно поскапување на становите, односно недвижностите во првиот економски квартал. Во истиот период регистриран е и раст на бројот на издадени одбренија за изградба на згради, пишува „Порталб“. На територијата на дел од општините кои беа под мораториум за градба –...

Aнaлизa: Сè пoтeшкo ce вpaќaaт дoлгoви – нeфyнкциoнaлнитe кpeдити co pacт oд 21,4 oтcтo…

Од 2008 година кога светот ја живееше големата финанасиска криза, за првпат во првиот квартал од оваа година е регистриран најголем квартален раст на нефункционалните кредити во банкарскиот сектор во земјава. Неизвесноста поради пандемијата, но и поради темпото со кое се...

„EМA“ aнaлизиpa лek пpoтив apтpитиc зa лekyвaњe нa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека го разгледува барањето за употреба на лек за артритис за лекување на ковид-19 кај возрасните пациенти со воспаление на белите дробови, и кај кој постои ризик од развој на тешка респираторна инсуфиенција. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Еврокомесарот Вархеји против одвојување на Македонија и Албанија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изјави дека работи до декември да се одржи првата Меѓувладина конференција со Македонија заедно...
- Advertisement -spot_img