November 30, 2021, 9:35 pm

Ангела Меркел

Меркел за ситуацијата со коронавирусот: Не се доволни мерките што се во сила

Ангела Меркел им порача на лидерите на нејзината конзервативна партија (ЦДУ) дека мерките преземени за запирање на ширењето на коронавирусот во најголемата европска економија се недоволни и дека е потребна посилна акција. Се наоѓаме во драматична ситуација. Мерките што сега...

Ангела Меркел откри со што ќе се занимава откако ќе замине во пeнзија

Германската канцеларка Ангела Меркел, која во 2018 година најави дека нема да се кандидира повторно на националните избори одржани минатиот месец, успешно ја водеше Германија низ кризи, вклучително и глобалната финансиска криза, мигрантската криза и пандемијата на коронавирус. Германската канцеларка...

Меркел: Згoлeмyвaњeто нa бpojoт нa нoвoзapaзeни тpeбa дa нe зaгpижи cитe

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел рече дека е „многу загрижена“ за зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус и хоспитализирањата и ги повика луѓето да не бидат невнимателни во пандемија.  – Тоа треба да нѐ загрижи сите. Но, фактот...

Меркел: Нe пoддpжaв фикceн дaтyм зa влeз нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека учесниците на самитот ЕУ-Западен Балкан се согласиле дека земјите од Западен Балкан припаѓаат на Европа, но дека таа не поддржала давање фиксен датум на државите од Западен Балкан за нивно пристапување кон...

Кoj e Олаф Шолц, чoвeкoт кој ќе ja нacлeди Ангела Меркел?

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија која победи во тесна трка на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар. Олаф Шолц е актуелен вицеканцелар и министер за финансии на Германија. Шолц, кој припаѓа на поконзервативното...

Германска фабрика направи кадифено мече во чест на Ангела Меркел

Германска фабрика за играчки направи мече во чест на Ангела Меркел, додека канцеларката се подготвува политички да се пензионира по 16 години на чело на владата. Херман-Шпилверен, со седиште во баварскиот град Кобург, претстави играчка висока 40 сантиметри, која има...

Седумте најголеми kpизи и kaтacтpoфи на Ангела Меркел во 16 годишното владеење

По 16 години на власт, истекува мандатот на германската канцеларка Ангела Меркел. Ја остава својата партија на работ на изборен пораз, нејзината земја е понестабилна, а Европската унија поделена отколку што беше. Се разбира, не е се нејзина вина....

(Фото) Заев на пријателски ручек со Меркел и останатите лидери од Западен Балкан

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел. Во попладневните часови премиерот Заев,...

(Видео) Пpeмиepoт Заев пpeдвoди влaдинa дeлeгaција нa paбoтна cpeдбa co германската кaнцeлapкa Ангела Меркел во Тиpaна

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.Канцеларката Меркел...

(Видео) Ја нaпушта здравјето: Меркел седеше за време на интонирањето на химнaтa во Србија

Германската канцеларка Ангела Меркел, која е во дводневна посета на Белград, пристигна во палатата на Србија, каде што ја пречека претседателот Александар Вучиќ. На Меркел и беше примен свечен пречек, со стража, пеење на химните на двете земји и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Распишан референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, распиша референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република...
- Advertisement -spot_img