November 28, 2021, 5:52 pm

Ангел Димитров

Димитров: Вистинскиот пpoблем е одбивањето да се занимаваме со суштински теми

Без резултат заврши 14-тиот состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Република Македонија. Како што информира дописникот на МИА од Софија, по завршувањето на дводневниот состанок на видеоконференција, копретседавачот на комисијата од бугарска...

Димитров: Бугарско-македонската комисија е заглавена во средниот век

Копретседавач на бугарско-македонската комисија за историски прашања, бугарскиот историчар Ангел Димитров, вели дека најголемиот проблем на комисијата, формиран за решавање на проблемите што ги спорат двете земји, е тоа што таа е „заглавена во раниот среден век“. Димитров тврди дека...

Димитров: Нe е точно дека се согласивме за три историски периоди

Комисијата е далеку од завршување на работата на учебниците за 7 одделение во Р Македонија во средниот век. Проф. Димитров рече дека Комисијата сè уште разговара за прашањето на Цар Самоил и крајот на Првата бугарска држава, што е четврта...

Димитров: Имаме утврдена формула за употреба на јазикот

11-от по ред состанок на Заедничката бугарско-македонска историска комисија е нула, дури не е направен ни мал чекор напред. Ова го изјави копретседателот на комисијата проф. Ангел Димитров, пишува БГНЕС. Јас навистина сакам следната година, навистина да го направиме она што...

Шефот на бугарската комисија: Тоа што го кажа Заев треба да биде внесено и во официјален документ во кој јасно ќе се нагласат новите...

Во изјава за бугарското национално радио, Димитров вели дека за да се земе кажаното како сериозно, треба да има и нешто посериозно, како меѓународно-правен документ. -Тоа што го кажа Заев треба да биде внесено и во официјален документ во кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Жестока реакција на Руcија и Кина откако Бајден ги исклучи двете земји од виртуелниот самит за демократија

Кинескиот и рускиот амбасадор во Вашингтон заеднички ја осудија одлуката на Соединетите држави да ги исклучат двете земји од...
- Advertisement -spot_img