September 24, 2021, 6:39 pm

АстраЗенека

Европска агенција за лекови: Heвpoлошко пopeметување можен нecaкан eфeкт на АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави денеска дека е можно невролошкото пореметување Гилен-Бареов синдром (ГБС) да се појави како несакан ефект на вакцината против коронавирус на Астразенека, развиена од АстраЗенека, пренесува Танјуг. ЕМА исто така објави дека се можни некои...

АстраЗенека развива лек за болните од Вилсонова болест

АстраЗенека денеска објави дека последната фаза од клиничкото тестирање покажала дека нивниот лек за ретки болести, што предизвикува акумулација на бакар во телото, е три пати поуспешен во отстранувањето на наслаги на ткивата во споредба со стандардниот третман. Лекот е...

Втоpa дoнaциja oд Хрватска: Пpиcтигнaa 20.000 вakцини „AcтpaЗeнeкa“

Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра Зенека", донација од Република Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата. Ова е втора донација на вакцини „Астра Зенека", од страна на хрватската Влада....

Meшaнa вakцинaциja: Eднa дoзa „AcтpaЗенека“, друга „Фajзep“ пoкaжa дoбpи peзyлтaти пpoтив кopoнaвиpycoт

Студија од Јужна Кореја покажа дека мешаната комбинација на вакцината, првата доза на АстраЗенека, а потоа и вакцината Фајзер против коронавирусот, има повисоко ниво на неутрализирачки антитела во споредба со двете дози на АстраЗенека, пренесува Танјуг. Во студијата учествувале 499...

„AcтpaЗeнeкa“ кaкo дoнaциja oд Хрватска пpиcтигнyвaaт вo Македонија, нajaвeни и 10.000 вakцини „Cпyтник“

Имаме најава дека в петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Хрватска. Во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 вакцини од Русија на „Спутник“. Вакцинацијата денеска се спроведува во сите вакцинални пунктови....

Cyдcкa oдлyкa пpoтив „AcтpaЗeнeкa“ зa нeиcпopaчaнитe вakцини

Првостепениот суд во Брисел денеска одлучи дека фармацевтската компанија Астра Зенека има рок до 27 септември да ги испорача ветените дози вакцини до земјите членки на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Станува збор за 50 милиони дози, од...

Шeфoт вo ЕМА oбjacнyвa: Bakцинaтa нa „AcтpaЗeнeка“ e дoбpa зa cитe, нe мe цитиpaa дoбрo

Еден од шефовите на Европската агенција за лекови (ЕМА), Марко Кавалери истакна дека вакцината на АстраЗенека има далеку поголма корист отколку ризик за сите старосни групи, особено за лицата постари од 60 години. Италијанскиот весник од Торино „Ла Стампа“ вчера...

Себастијан Курц ce вakциниpaшe co „AcтpaЗeнeкa“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се вакцинираше против коронавирус со препарат од британско-шведската компанија Астра Зенека, јави АПА. Курц беше вакциниран синоќа, по што го повика населението да учествува во доброволна масовна вакцинација со цел побрзо враќање кон вообичаениот начин на...

Европската агенција за лекови апeлира: Да не се дава втора доза од АстраЗенека кај лица кои добиле згpутчување на крвта

Втората доза на вакцината на АстраЗенека не треба да се инјектира кај луѓе кои имаат развиено згрутчување на крвта заедно со ниски тромбоцити по приемот на првата доза на вакцината, објави Европската агенција за лекови (ЕМА). ЕМА издаде препорака како...

Koмбинaциja на „AcтpaЗенека“ и „Фajзep“ – eфикacнo и бeзбeднo, вeлaт нayчницитe

Шпанска студија за комбинирање на вакцини против Ковид-19 откри дека давањето доза на „фајзер“ на луѓе кои веќе ја примиле првата доза на „астразенека“ е исклучително безбедно и ефикасно, објавија денес истражувачите. Таканаречената студија „Комбивакс“, предводена од шпанскиот државен здравствен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев од средбата со врвот на Светската шаховска федерација: Шаховската федерација на Македонија ја има поддршката од Владата за организација на идните меѓународни шаховски...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими делегација на Светската шаховска федерација (FIDE) предводена од претседателот на...
- Advertisement -spot_img