October 23, 2021, 8:38 am

Астра Зенека

„АстраЗенека“ нajaвyвa нoв лek пpoтив кopoнaвиpyc

Експериментален лек на компанијата АстраЗенека, коктел на антитела против коронавирус, успешно спречува тешки форми на инфекции и смртен исход кај хоспитализирани пациенти. Ова го покажале резултатите од студијата во завршната фаза, соопшти компанијата. Лекот наречен AZD7442, го намалува ризикот од развивање...

Дeнecкa ќe пристигнат 10.000 вakцини „Acтpa Зeнeка“ дoнaциja oд Хpвaтcкa, идната недела се очекувaaт 10.000 „Cпyтник“

Десет илјади вакцини на „Астра Зенека“ донација од Хрватска ќе стигнат денеска во земјава, а наредната недела се очекуваат и 10 000 од руските „Спутник“. На пунктовите се аплицираат вакцини од „Фајзер“ и кинеските „Синовак“ и „Синофарм“. Досега вакцина...

ЕМА: Регистрирани 415 случаи на згpyтчување на крвта по вакцинација со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“.

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките на Европската економска област (ЕЕА), со тоа што повеќе од 50 милиони луѓе примиле вакцина на...

Нова препорака од Европската агенција за лекови за „Астра зенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека земјите треба да ја избегнуваат вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19 за лицата на возраст над 60 години поради страв од ретка појава на згрутчување на крвта. ЕМА смета дека „АстраЗенека“ е безбедна вакцина...

Астра Зенека и Фајзер најефикасни пpoтив индискиот сој на KOBИД19

Најновото истражување на Здравствениот институт на Англија покажа дека вакцините на компаниите Фајзер и Астра Зенека се ефикасни во заштитата на луѓето од индиската мутација на корона вирусот. Анализата спроведена меѓу 5 април и 16 мај покажа дека вакцините на...

И Норвешка ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека против Ковид-19, објави ДПА. Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена врз основа на препораките на експертска комисија и на Норвешкиот институт за јавно здравје (FHI), кои...

Ретко невролошко нapyшување пријaвено како нecaкана рекција на вакцините АстраЗенека

Европскиот медицински регулатор објави дека испитува ретки случаи на нарушувања на нервниот систем кај луѓе кои примиле вакцина АстраЗенек, односно појава на т.н. на Guillain-Barre синдром (ГБС), пишува Ројтерс Guillain-Barre синдром е ретка невролошка состојба кај која имунолошкиот систем ја...

Меркел: Јас со ова не мислам да се вакцинирам!

Германската канцеларка Ангела Меркел (66) изјави дека нема да биде вакцинирана со вакцината АстраЗенека / Оксфорд затоа што „таа не влегува во групата луѓе на кои им се препорачува вакцината“. Канцеларката уште еднаш застана зад германските научници кои не предлагаат...

Позната цената на вакцината на Астра Зенека – 3 евра од доза

Италијанската национална телевизија РАИ денес ги објави деталите за договорот меѓу ЕУ и фармацевтската компанија АстраЗенека, според кој ЕУ се обврза да плати околу 870 милиони евра за 300 милиони дози вакцини што треба да бидат доставени до јуни. Пошироката...

И Шведска не ја аплицира Астра Зенека на лица постари од 65 години

Шведска им се придружи на Германија, Франција, Италија и Полска, кои исто така воведоа препорака вакцината која ја развија Оксфордскиот универзитет и компанијата АстраЗенека да им се дава на лицата постари од 65 години поради тоа што сметаат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче ја paнгиpaшe Македонија на трето мecто по cmpтност во свeтoт и избpишa двa гpaдa кoлкy Македонски Брод

Бројот на починати од корона во Македонија ја надмина бројката 7 илјади. Поточно последната статистика на Министерството за здравство...
- Advertisement -spot_img