December 2, 2021, 3:49 am

атентат

Брнабиќ co шokaнтнa изjaвa: Дoлгo и дeтaлно бил плaниpaн aтeнтaт вpз Вyчиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека бил планиран атентат на претседателот Александар Вучиќ на откривањето на споменикот на Стефан Немања на 27 јануари годинава во Белград. „Планирано е долго и детално. Формирани се паралелни структури во Министерството за внатрешни работи...

Нapaчaтeлитe и извpшитeлитe ocтaнaa миcтepиja: 26 гoдини oд aтeнтaтoт вpз Киpo Глигopoв

На денешен ден пред 26 години врз претседателот, Киро Глигоров беше извршен атентат, а оттогаш иако имаше бројни заложби и ветувања дека нарачателите и извршителите ќе бидат пронајдени и донесени пред лицето на правдата, досега нема никакви конкретни резултати,...

Грчките тајни служби спpeчиле aтeнтaт врз Заев во 2018 година

Грчките тајни служби и владата спречиле обид за атентат врз лидерот на Македонија, Зоран Заев, неколку месеци по потпишувањето на Договорот од Преспа во летото 2018 година, и пред македонскиот парламент да изгласа промена на Уставот со 80 гласови. Веста...

Уaпceни opгaнизaтopитe нa aтeнтaтoт нa пaзapoт вo Бaгдaд пpeд Кypбaн Бajpaм

Ирачките власти соопштија дека успеале да ги уапсат одговорните за нападот што усмрти повеќе од 30 лица на пазар во Багдад минатиот понеделник, што беше терористички напад нарачан од Исламска држава. -Осомничените ќе се појават пред правдата, информира премиерот Мустафа...

САД отвори истрага за Американците вмешани во лиkвидацијата на хаитскиот претседател

Американските полициски и разузнавачки агенции ја испитаа денес поврзаноста на Американците со атентатот врз претседателот на Хаити, Жовенел Моис. Единицата за командоси, која го уби Моис и сериозно ја рани неговата сопруга оваа недела, се состоеше од 26 Колумбијци и...

(Видео) Меѓу нив и Американци: Четворица зacтpeлани и двајца привeдeни во врска со лиkвидацијата на претседателот на Хаити

Хаитските власти вечерва објавија дека еден од шестмината уапсени е американски државјанин со потекло од Хаити, за кого постои сомневање дека е вмешан во убиството на претседателот на оваа карипска држава Жовенал Моиз. Ден откако вооружени лица го убија претседателот...

Лукашенко: Пocтojaт тpи cцeнapиja зa aтeнтaт, двa oбиди бea нeycпeшни, ceгa oдaт нa тpeтa cpeќa

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави денес дека организаторите на пучот изработиле неколку сценарија за атентат врз него. Според Лукашенко, организаторите на пучот првично планирале да го убијат на парадата на 9 мај, но, како што додаде, „тешко е да...

Дака Давидовиќ, бизнисменот со кој Заев правел бизнис, повикан во пoлициcka cтaницa во Србија

Министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин на денешната седница на советот на општина Белград, соопшти дека МВР има испратено официјално барање до Миодраг Дака Давидовиќ, поради неговите тврдења дека српскиот претседател Александар Вучиќ планирал атентат врз него. -...

Привeден првиот човек на српскиот фудбал, за вмешаност во подготовката на атeнтaт врз Вучиќ

Претседателот на Фудбалската федерација на Србија (ФСС) Славиша Кокеза, кој денеска е приведен во рамки на истрагата против криминалната група на Вељко Беливук, одбил во текот на денот да биде подложен на полиграфско тестирање. Агенцијата Танјуг, повикувајќи се на белградскиот...

(Видео) Илјадници луѓе се собраа во Багдад на годишнината од убиcтвото на иранскиот генерал Касем Сулејмани

На годишнината од убиството на генералот на иранската револуционерна гарда Касем Сулејмани, голем број луѓе се собраа на меѓународниот аеродром во Багдад. Собраните палат свеќи и носат транспаренти со ликот на Сулејмани. https://twitter.com/IraqLiveUpdate/status/1345488088747945986?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1345488088747945986%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frs.sputniknews.com%2Fsvet%2F202101031124264658--hiljade-sveca-u-bagdadu-godisnjica-ubistva-generala-zbog-koga-su-iran-i-sad-bile-na-ivici-rata%2F Некои, како што може да се види на видеата објавени на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img