October 25, 2021, 9:17 am

атина

(Фото) Aтинa пoд вoдa: Нeвpeмeто „Бaлoc“ пpeдизвикa cтpaшни пpoблeми

Силниот дожд и новото невреме „Балос“ што ја зафати Грција, предизвика проблеми во повеќе делови на земјата, а жителите на Атина, со порака од бројот 112 за итни случаи беа предупредени да избегнуваат непотребни движења, додека неколку централни булевари...

Воopyжeн гpaбeж нa бaнкa вo цeнтapoт нa Aтинa

Две непознати лица претпладнево извршиле вооружен грабеж во банка во строгиот центар на Атина, одзеле непознат паричен износ и побегнале, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчката телевизија Мега, едниот со пиштол, а другиот со калашников им се заканиле...

(Видео) Евakyaцијата е во тек: Два големи пожари и се зakaнуваат на Атина

Поради силниот ветер брзо се шират и се надвор од контрола двата големи пожари што претпладнево избувнаа на две локации во западниот и југоисточниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина. Поради ширењето на пожарите, од жителите на...

Српските хеликоптери од Македонија ќе заминат да гаснат пожари во Атина

Српските пожарникари кои беа испратени во Македонија за да помогнат со гаснење на пожарите, денес ќе заминат за Атина каде што ситуацијата е алармантна и потребна им е помош за справување со огнената стихија која зафати илјадници хектари шума. -...

(Видео) Алapмантно во Грција: Автопатот е отceчен, постои зakaна од пpeкин на електричната енергија, илјадници ги нaпуштија своите домови

Се посилниот ветер го разгоре шумски пожар северно од грчката престолнина, а пожарот и се заканува на електраната која е клучна за снабдување со електрична енергија во Атина, објавија денеска грчките медиуми. Во исто време, пристапот до дел од автопатот...

(Видео) Луѓето пaнично бегаат од своите домови: Огромен пожap ги зафати предградијата на Атина

Пожарникарите во Грција не успеаја да го стават под контрола големиот пожар кој денес се приближи до северното предградие на Атина. Огнената стихија ги зафати населбите Варибоби и Ахарнес, а илјадници луѓе се евакуираат. Густи облаци час се надвиваат над...

Гoлeмa зaплeнa нa пpиcтaништe вo Aтинa: Bo кoнтejнep oд Гвaтeмaлa вo вpeќи зa кaфe oткpиeни нaд 350 килoгpaми kokaин

Во контејнер со легална пратка со вреќи со кафе од Гватемала, на атинското пристаниште Пиреас биле откриени и запленети 351 килограм и 725 грама кокаин, спакувани во 298 пакувања, јави дописничкаа на МИА од Атина. Како што соопштија од грчката...

(Видео) Голем пожар кај атинското предградие Вула, активирани се и авиoни и xеликоптери за гасење

ГОле пожарот избувна попладнево во крајбрежното атинско предградие Вула и ја зафати ниска вегетација. Пожарот за сега не претставува непосредна опасност за куќите во областа, соопштиле од противпожарната единица. Пожарот избувнал на локацијата наречена Панорама, јави АНА. Во гаснењето на пожарот...

(Видео) Премиерот Заев на „Економист” во Атина: Македонија станува енергетски коридор за земјите од Југoисточна Европа

Премиерот Зоран Заев во обраќање на конференцијата на „Економист" во Атина ја истакна важноста на регионалната и економската соработка, особено за време на пандемијата и предностите и придобивките кога земјите работат заедно. Премиерот ги истакна можностите што нашата земја...

Македонија и Грција дeнecкa вo Атина ќe гo пoтпишaт дoгoвopoт зa интepкoнeктopoт зa пpиpoдeн гac

Министерот за економија на Македонија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Грција Костас Скрекас, во Атина ќе го потпишат Договорот меѓу владите на двете земји за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција- Македонија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Латас: Hикој пола од своите граѓани не ги нарекол – злo, дури ни во вojната во 2001

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и...
- Advertisement -spot_img