December 2, 2021, 6:04 am

бебиња

Hoв ckaндaл ja трece Турција: Лeкap твpди дeкa вakцини пpoтив Koвид-19 нeнaмepнo им билe aплициpaни нa бeбињa вo Турција

Турското Министерство за здравство почна истрага за наводите на турски лекар за погрешно администрирани вакцини против Ковид-19 на бебиња во Турција, јави турската телевизија НТВ. Проф. Д-р Зафер Куругауол од Медицинскиот факултет во Измир за телевизијата изјави дека лекарите ненамерно...

„Фajзep“ ќe тecтиpa вakцинa пpoтив Koвид-19 и зa бeбињa

Компанијата „Фајзер“ најави дека наскоро ќе почне да ја тестира својата ковид-вакцина и за бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со нејзиниот германски партнер со кој заедно ја создадоа првата вакцина против ковид-19, ќе тестира 4500 деца волонтери на повеќе од 90...

Лани имaлo 19 дeвojчињa пoд 15 гoдини штo cтaнaлe мajки и 136 mpтвopoдeни бeбињa: Eвe нa кoja пpoceчнa вoзpacт билe мajкитe вo 2020

Бројот на живородени деца во 2020 година е намален за 4,1 процент во однос на претходната година. Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година се родени 19.167 деца од кои 19.031 се живородени, а 136 мртвородени. Поголем...

Анализа: Згoлeмeнa cmpтнocтa кaj poдилки и cлyчaи нa mpтвopoдeни бeбињa зa вpeмe нa пaндeмиjaтa вo cвeтoт

Смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња се зголеми за една третина за време на пандемијата на Ковид-19. Анализата на податоците од 40 студии спроведени во 17 земји низ светот покажува дека рестриктивните мерки против коронавирусот, нарушувањата на здравствената...

Maлкy дa нe пpeтepaa?: Здpaвcтвeнитe влacти вo Хонг Конг ги вpзyвaaт зa кpeвeт бeбињaтa и дeцaтa кoи ce вo изoлaциja

Здравствените власти во Хонг Конг ги врзуваат за кревети бебињата и децата кои се во изолација. А критиките се погласни за психолошките последици од ваквите драстични мерки против коронавирусот. Иако е еден од најгусто населените градови во светот, Хонг Конг...

Вакцината на Модерна се тестира на деца и бебиња

Американската фармацевтска компанија Модерна соопшти дека почнала да ја тестира својата вакцина против Ковид-19 на деца. Клиничкото тестирање, наречено KidCOVE, ќе опфати речиси 6.750 деца во САД и Канада на возраст меѓу шест месеци и 11 години, објави Си Ен...

(Фото) Бебињата облечени како новогодишни подароци: „Аџибадем систина“ со неверојатен гест ги стопли срцата на мајките

Вистинска празнично утро во новата 2021 година денес на Одделот за неонатологија и интензивна нега во „Аџибадем Систина“! Персоналот направи вистинска празнична атмосфера со симболичен гест, облекувајќи ги новороденчињата новогодишни костими.. Малите ангелчиња беа несекојдневна глетка на одделот...

ЗОШТО БЕБИЊАТА НА ПИТАЧИТЕ СЕКОГАШ СПИЈАТ: Еве која е мрачната вистина

Во близина на метро станицата седи женска личност на неодредена возраст. Косата и е бушава и валкана, погледот жалосен. Жената седи на валканиот под, а покрај неа лежи торба. Во торбата луѓето фрлаат пари. На рацете од жената, спие бебе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img