November 30, 2021, 10:15 pm

безбедност

Спасовски: МВР e пoдгoтвeнo дa oдгoвоpи нa пpeдизвицитe oкoлy бeзбeднocтa нa избopниoт пpoцec

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им се обрати на граѓаните во пресрет на локални избори, односно на изборниот ден. Спасовски во својата порака вели дека изборите секогаш претставуваат демократски испит за зрелоста на една држава. -Така ќе биде и со...

Македонија нaјбeзбeдна зeмjа на Зaпaден Бaлкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП). Индексот на Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на прво место во светот е...

Копенхаген е најбезбедниот град во светот

Копенхаген беше прогласен за најбезбеден град во светот во новата сеопфатна студија на „Economist Intelligence Unit3 (EIU), цитирана од „CNBC“. Главниот град на Данска е пред поранешните фаворити како што се Токио, Сингапур и Осака во четвртото издание на публикацијата...

Бeзбeднocтa нa нoвинapитe, фoтopeпopтepитe и cнимaтeлитe нa jaвнитe пpoтecти мopa дa ce гapaнтиpa

Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се одржуваат против новите анти ковид мерки. Слободата на говор и правото на протест е загарантирано право...

МНР: Зaрaди бeзбeднocни причини, мaкeдoнскитe грaѓaни да не пaтувaaт во Авгaнистaн

Заради влошената безбедносна состојба и зголемениот интензитет на воени дејствија во Исламската Република Авганистан, Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија препорачува на сите граѓани на Република Северна Македонија да не патуваат во Авганистан, а доколку моментално се...

HAТО ги ocyди кибepaктивнocтитe чиja цeл е eвpoaтлaнтcкaтa бeзбeднocт

НАТО ги осуди киберактивностите на Кина со цел нанесување штета на евроатлантската безбедност, јави агенцијата Анадолија. Ја осудуваме злонамерната киберактивност осмислена да ја дестабилизира и да ѝ наштети на евроатлантската безбедност и да го наруши секојдневниот живот на нашите граѓани,...

Вулин: Пocтojaт пpичини зa зaгpижeнocт зa бeзбeднocтa нa пpeтceдaтeлoт Вучиќ

Постојат причини за загриженост и зголемена будност кога станува збор за безбедноста на претседателот Александар Вучиќ, изјави српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вулин на ТВ „Пинк“ кажа дека има индиции...

Koлкy ce бeзбeдни вakцинитe, ќе се вakциниpaaт и тиe штo пpeлeжaлe кopoнa?

Нормално е дека вакцината во акутната фаза на инфекцијата не може да се прими. На лицата кои ја поминале инфекцијата со ковид-19, од она што засега е познатото и препорачано, нема да им се негира да се вакцинираат, но...

САД ЛУТИ НА ТАЧИ: Ќе не принудите да ја преиспитаме нашата билатерална соработка со безбедносните сили на Косово, како и нашата долгорочна помош за...

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави, реагираше во врска со изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи, порачувајќи му дека безбедноста на Косово зависи од неговите партнери. – САД смета дека безбедноста на Косово зависи од квалитетот на неговите партнерства. Ние...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Твитер забpaни споделување на туѓи видеа и фотографии без согласнот

Твитер денеска објави дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како што се фотографии и видеа, на...
- Advertisement -spot_img