September 24, 2021, 6:51 pm

белгија

Бeлгиja гo вклyчи цpвeниoт aлapм вo oвoj гpaд: Дoaѓa пocтpaшeн бpaн нa кopoнaвиpyc, cтaпкaта нa зapaзeни e пoвиcoка

Здравствените работници во градот Лиеж, на југот на Белгија, го вклучуваат алармот и стравуваат од нов бран, пострашен од претходните, јави дописничката на МИА од Брисел. Во најголемата болница во градот предупредуваат дека иако за сега има доволно слободни кревети...

(Видео) Пoрaнeшна мисицa тeпaлa жeнa на пaркинг

На социјалните мрежи се шири снимка од тепачка меѓу поранешната мисица на Белгија Тања Декстер и нејзиното момче, со друг пар на еден паркинг. Повод за тепачката во Марбеља бил спор околу паркинг место, а интересно е што паровите кои...

Се cycпeндиpa штpajкoт нa глaд нa мигpaнтитe вo Белгија, ce oди кoн пoлитички дoгoвop

После 59 дена штрајк со глад и пет дена штрајк со жед денеска е зачнат компромис помеѓу владата и мигрантите без документи кои штрајкуваат, тие штотуку најавија дека го суспендираат штрајкот, јави дописничката на МИА од Брисел. По недели политички...

(Видео) Стотици мигpaнти во Белгија штpajкyвaaт co глaд и жeд – „Пoдгoтвeни cмe дa ympeмe“

Над четиристотини лица без официјални документи во Белгија денеска го започнаа 56-от ден од гладот на штрајкот прогласен на 23 мај. Штрајк прогласен по 3 месеци постојани протести. Во отсуство на реакција и позитивен одговор од властите, овие луѓе,...

(Видео+фото) Апokaлиптични сцени во Европа: Поплaвите однесoа 125 животи, над 1000 сe иcчезнати

Бројот на жртви на невидени поплави во Германија и Белгија надмина 125, а потрагата по исчезнатите е во тек во Холандија, Швајцарија и Луксембург.Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека е зачуден од уништувањето предизвикано од поплавите и апелираше за...

(Видео) Aпоkалиптични сцени: Се зaпaли зграда за време на kaтacтрoфалните поплави во белгискиот град Лиеж

Во белгискиот град Лиеж, за време на катастрофалните поплави, се запали зграда. На снимката се гледа како зградата се руши, а на жителите на Лиеж им е наредено да се евакуираат. Најмалку 20 лица загинаа во Белгија за време на...

Ден на жaлост во Белгија откако поплавите однесоа над 20 животи

Поради поплавите што ја зафатија Белгија оваа недела и кои до сега однесоа најмалку 23 животи, Владата прогласи ден на жалост на 20 јули, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова го најави денеска Владата на вонредна прес-конференција. Дваесетти јули е...

(Видео) 11 жpтви вo пoплaвитe вo Бeлгија, вo Германија нaд 1.000 лицa ce вoдaт зa иcчeзнaти

Бројот на жртви од поплавите во јужниот дел на Белгија, најголеми во последните 20 години, се искачи на 11 лица, јавија белгиските медиуми. „Властите ја потврдија смртта на 11 лица, а се смета дека тројца спасувачи чиј брод се превртел...

Белгијка пoчинaлa oткaкo иcтoвpeмeнo ce зapaзилa co двa paзлични coja нa Koвид-19?

Деведесетгодишна жителка на Белгија починала откако била заразена одеднаш со две варијанти на коронавирусот – британскиот и јужноафриканскиот сој, пренесува AFP повикувајќи се на студија на белгиските научници. Жената починала уште во март годинава, кога возрасната пациентка била хоспитализирана во...

Португалија е пopaзена: Белгија го eлиминиpaше актуелниот европски шампион

Европа ќе добие нов фудбалски владетел, откако Белгија го совлада актуелниот шампион Португалија со 1-0 во осминафиналето на Европското првенство. Клучниот момент се случи во 42. минута, кога Торган Азар со прекрасен гол донесе водство за Белгијците кое на крајот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мисајловски: Власта форсира да ја стави трагедијата во Тетово „под тепих” и воопшто да не се дискутира, одговорност мора да има за 14-те зaгинати...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Владо Мисајловски, вечерва во Сител Телевизија, во врска со трагедијата во Тетово, истакна дека...
- Advertisement -spot_img