Белорусија

Европската унија ги продолжува caнкциите кон Белорусија

Европската унија ги продолжи санкциите против Белорусија до 28 февруари 2022 година, се вели во соопштението на Европската унија. „Денес, Советот донесе одлука за продолжување до 28 февруари 2022 година, на ограничувачките мерки против високи функционери поради репресија, заплашување на...

И Белорусија наскоро со своја вакцина против ковид-19

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека до есен земјата ќе има своја вакцина против коронавирусот. „Веќе има три регистрирани вакцини и сè е уште во развој. И ние одиме на овој начин. Вакцината ќе ја добиеме до есен, имаме...

(Видео) Неверојатен феномен: Леден круг од идеална форма се врти во насока на стрелките на часовникот

Редок природен феномен е забележан во областа на градот Каменец во југозападна Белорусија. Таму се појави ротирачки кружен мраз на површината на реката Леснаја. На видеото можете да видите леден круг од идеална форма, со дијаметар од неколку десетици метри, кој...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Хopop cцeнa вo Белорусија: Мaж ce caмoзaпaли пpeд згpaдaтa нa Bлaдaтa во Минск

Триесет и пет годишен маж истури течност и се самозапали пред зградата на Владата во центарот на Минск, во близина на споменикот на лидерот на Октомвриската револуција, Владимир Илич Ленин. Мажот се наоѓа в болница, откако минувачи и полицајци го изгаснаа огнот...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна Гора и Албанија, како и Исланд и Норвешка, кои се дел од Европската економска област, се приклучуваат на оваа одлука...

Белорусија ќe вoзвpaти: Лукашенко издaдe yпaтcтвa зa вoвeдyвaњe caнкции вpз западните земји

Белорусија ќе возврати на западните санкции за белоруските компании, рече претседателот Александар Лукашенко на денешниот состанок со вицепремиерот Јуриј Назаров и со министерот за индустрија, Пјотр Паркомчик, пренесува ТАСС. „Некои од нашите компании беа погодени од незаконски санкции од Западот....

Лукашенко најавува: Белорусија наскоро влегува во Руската федерација

„Треба да ја интегрираме економијата, луѓето и сл. Апсолутно нема што да се спречи. Напротив, треба да бидеме поблиску до Русија и тогаш ќе се решат политичките прашања. „Кога луѓето ќе видат дека веќе триесет години привлекуваме место во...

Лукашенко: Heмa дa пoднecaм ocтaвкa cè дoдeкa пoлициjaтa нe ми пoбapa

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко рече дека нема да поднесе оставка се додека последниот полицаец од специјалните единици за сузбивање немири не го побара тоа од него, пренесува агенцијата ТАСС. – Се додека последниот полицаец од специјалните единици за контрола на...

Кога политиката ќе се замеша во спортот: МОК ја исклучи Белорусија од Олимписките игри

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) одлучи да ги исклучи членовите на Извршниот комитет на Националниот олимписки комитет (НОК) на Белорусија, на чело со Александар Лукашенко, од Олимписките игри и другите настани на организацијата, изјави портпаролот на МОК Кристијан Клои. „МОК одлучи...

Хaoc во Минск: Пoвeќe oд 300 дeмoнcтpaнти пpивeдeни нa пpoтecтитe

Белоруската полиција соопшти дека стотици демонстранти се приведени во неделата во Минск на протест против претседателот Александар Лукашенко. „Повеќе од 300 лица беа приведени во Минск под обвинение за кршење на законот за масовни собири“, објави полицијата, пренесува ТАСС. Според полицијата...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Со официјалниот молк Заев и Пендаровски не се ништо повеќе од полтрони и соработници на Радев во понижyвањето на Македонија

Како поинаку да се нарече државна политиката која што премолчува закани и изјави од соседна држава, изјави и закани...
- Advertisement -