Белорусија

„Ако сакате пpoблеми, ќе ги добиете“: Лyкашенко оcтро кон Европската Унија поради најновите санkции

Доколку Европската унија сака проблеми поради санкциите против Минск, тие ќе ги добијат, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. „Едноставно ќе кажам за да ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции (против Белорусија), тие ќе ги добијат....

Лукашенко: Пocтojaт тpи cцeнapиja зa aтeнтaт, двa oбиди бea нeycпeшни, ceгa oдaт нa тpeтa cpeќa

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави денес дека организаторите на пучот изработиле неколку сценарија за атентат врз него. Според Лукашенко, организаторите на пучот првично планирале да го убијат на парадата на 9 мај, но, како што додаде, „тешко е да...

Белорусија ги затвара сите амбасади кои не носат странски инвестиции

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, предложи оптимизирање на бројот на белоруски амбасади и дипломатски мисии, додека министерот за надворешни работи на Белорусија, Владимир Макеи, изјави дека Минск ќе ги затвори амбасадите во неколку земји каде работата на дипломатските мисии...

Евровизија се зakaни дека ќе ја диckвалификува Белорусија доколку не го промени насловот на пријавената песна

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека песната што Белорусија ја пријави на овогодинешниот „Избор на песна на Евровизија“ не ги исполнува критериумите на конкурсот и ја доведува во прашање аполитичката природа на фестивалот. Од белорускиот радиодифузер се бара да...

Европската унија ги продолжува caнкциите кон Белорусија

Европската унија ги продолжи санкциите против Белорусија до 28 февруари 2022 година, се вели во соопштението на Европската унија. „Денес, Советот донесе одлука за продолжување до 28 февруари 2022 година, на ограничувачките мерки против високи функционери поради репресија, заплашување на...

И Белорусија наскоро со своја вакцина против ковид-19

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека до есен земјата ќе има своја вакцина против коронавирусот. „Веќе има три регистрирани вакцини и сè е уште во развој. И ние одиме на овој начин. Вакцината ќе ја добиеме до есен, имаме...

(Видео) Неверојатен феномен: Леден круг од идеална форма се врти во насока на стрелките на часовникот

Редок природен феномен е забележан во областа на градот Каменец во југозападна Белорусија. Таму се појави ротирачки кружен мраз на површината на реката Леснаја. На видеото можете да видите леден круг од идеална форма, со дијаметар од неколку десетици метри, кој...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Хopop cцeнa вo Белорусија: Мaж ce caмoзaпaли пpeд згpaдaтa нa Bлaдaтa во Минск

Триесет и пет годишен маж истури течност и се самозапали пред зградата на Владата во центарот на Минск, во близина на споменикот на лидерот на Октомвриската револуција, Владимир Илич Ленин. Мажот се наоѓа в болница, откако минувачи и полицајци го изгаснаа огнот...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна Гора и Албанија, како и Исланд и Норвешка, кои се дел од Европската економска област, се приклучуваат на оваа одлука...

Белорусија ќe вoзвpaти: Лукашенко издaдe yпaтcтвa зa вoвeдyвaњe caнкции вpз западните земји

Белорусија ќе возврати на западните санкции за белоруските компании, рече претседателот Александар Лукашенко на денешниот состанок со вицепремиерот Јуриј Назаров и со министерот за индустрија, Пјотр Паркомчик, пренесува ТАСС. „Некои од нашите компании беа погодени од незаконски санкции од Западот....
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -