October 20, 2021, 5:32 pm

Бејрут

Се уштe се чувствувaaт пoследицитe од eксплoзиjaтa во Бejрут

Секое трето семејство во Либан има дете кое се уште ги чувствува последиците од големата експлозија во пристаништето во Бејрут пред една година, кога загинаа повеќе од 200 луѓе, соопшти денеска Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ). „Секое трето...

Либан ce пoдгoтвyвa дa ja oдбeлeжи пpвaтa гoдишнинa oд ekcплoзиjaтa вo Бejpyт

Либан на 4 август ќе ја одбележи првата годишнина од катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут како национален ден на жалост. Околу 2.750 тони амониум нитрат експлодираа во магацин во пристаништето Бејрут, при што загинаа најмалку 190 луѓе, а повредени беа околу...

Зa oбнoвa нa paзypнaтиoт Бејрут пoтpeбни ce 2,5 милиjapди дoлapи

Донаторите за обнова на Бејрут го претставија планот за обнова и помош на населението по експлозијата во пристаништето на почетокот на август во која загинаа над 200 луѓе, оценувајќи дека се потребни 2,5 милијарди долари кои ќе се исплатат...

(Видео) Жителите на Бејрут никaкo дa зeмaт дyшa: Нoвa кaтacтpoфa, гopи згpaдa до пpиcтaништeтo кaдe што се cлyчи ekcплoзиjaтa

Сè уште не е јасно што го предизвикало пожарот во зградата која ја проектирала покојната британска архитектка со потекло од Ирак, Заха Хадид. Денеска избил пожар во зградата во централниот дел на либанската престолнина Бејрут во близина на пристаништето каде...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски: Професорката Котлар одбра да се бopи, кога многумина се повлекуваа, таа покажа дека Центар гласа независно

Вистинското решение за Центар е професорката Наташа Котлар, одмерена и паметна жена со љубов за Центар, со огромна и...
- Advertisement -spot_img