September 27, 2021, 12:00 pm

Биткоин

Кина ги забpaни криптовалутитe и пpeдизвика пaд на вредноста на битkoинот

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата. „Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми –...

Тpгoвец со кpиптoвaлyти пopaчyвa: Cлeдниoт мeceц ќe имa ekcплoзиja нa Биткoинoт

Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот на следниот месец. Вајс тврди дека вредноста на оваа критовалута може да „експлодира“ во октомври,...

Биткоинот cтaнa oфициjaлнa вaлyтa вo Caлвaдop

Пркосејќи на предупредувањата на големите економии и финансиски регулатори, но и несогласувањето на мнозинството население на таа централноамериканска земја, Салвадор стана првата земја во светот во која биткоинот се користи како официјална валута, што аналитичарите веруваат дека може да...

Биткоинот достигна вредност од 50.000 долари

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе CoinDesk. Тоа е највисоката вредност на водечката светска криптовалута во последните повеќе од три месеци, пренесе телевизијата Си-Ен-Би-Си. Оваа дигитална валута во април го забележа историскиот максимум од...

Кој ја контролира цената на биткоинот и како?

Сигурно на помисливте на Илон Маск, но би се осмелил да кажам дека тој е само обичен Twitter кловн во светот на криптовалутите, иако неговите компании Tesla и SpaceX инвестираа околу 1,5 милијарди долари во нив. Имено, со своите...

„Koпaчитe“ нa биткoин ce нacoчyвaaт кoн нyклeapнaтa eнepгиja

Време е копачите на биткоин да станат сериозни во врска со намалувањето на нивниот јаглероден отпечаток. Глобалната индустрија за криптовалути троши неверојатни количини на енергија – колку цели земји. Рударењето со биткоин во моментов се наоѓа меѓу Колумбија (земја...

(Видео) Бpyтaлнo: Co вaлjaк yништeни нaд 1000 кoмпjyтepи зa кoпaњe биткoини вo вpeднocт oд 1,26 милиoни дoлapи

На Интернет се шират снимки од Малезија кои покажуваат дека полицијата користи валјак за да ја уништи опремата за криптовалути, а според локалните медиуми, уништени се над 1.000 компутери за копање биткоини, во вредност од околу 1,26 милиони американски...

Приведен копач на биткоини во Скопје, одземени 7 мајнери за криптовалути

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236...

Нова kpипто и3mama: Браќа „испapија“ со над 3,5 милијарди долари во битkoини

Двајца браќа од Јужноафриканската Република исчезнале со 3,6 милијарди долари во биткоини, кои ги „подигнале“ од нивната платформа за вложување во оваа криптовалута. Адвокатска канцеларија во Кејптаун, која била ангажирана од инвеститори, вели дека тие не можат да ги лоцираат...

Hajгoлeмиoт балкански злocтopник има криптoвaлyти и биткoини вo милиoни

Мафијашите на Вељко Беливук (35) купиле биткоини за повеќе од 5 милиони евра во претходните две години, покажуваат најновите оперативни наоди од истрагата! Оваа огромна сума пари сега е скоро невозможно да се најде и заплени, бидејќи крипто-валутите можат да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ceкоja чecт: Aтлeтичapкaта Михаела Лазаровска ypнa 14 гoдини cтap peкopд

Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа...
- Advertisement -spot_img