October 27, 2021, 11:51 am

БиХ

Додик pacпaли пo Ескобар: К** мe зaб*лe зa aмepикaнcкитe caнкции

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, им покажа на новинарите транскрипт од разговорот со специјалниот пратеник на претседателот на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, според кој тој, му рекол на Ескобар дека ич к.. не ме боли за...

Hoв ckaндaл ja трece БиХ: Kaкoв киcлopoд им ce дaвaл нa лyѓeтo co Koвид-19?

Нова афера е на повидок во БиХ, поврзана со сомнителна набавка на медицински материјали, а се однесува на квалитетот на кислородот за пациентите со ковид. Според „Worldometer“ на светската база на податоци, која води евиденција за параметрите поврзани со пандемијата...

Стотици илјади вакцини во Босна и Херцеговина ќе бидат уништени поради изминат рок

Во Босна и Херцеговина, која имаше големи проблеми со добивање вакцини против коронавирусот, стотици илјадници дози, на кои им изминува рокот за употреба, ќе бидат уништени во наредниот период. Крајниот рок за 340.183 дози вакцини против Ковид-19 истекува следниот месец...

(Видео) Пречекан со сите почести: Ердоган на шеријатската свадба во БиХ на ќерката на лидерот на СДА, Бакир Изетбеговиќ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во официјална посета на Босна и Херцеговина, а пред да се сретне со членовите на Претседателството на БиХ, тој прошета низ сараевската Башарџија и беше еден од сведоците на шеријатската венчавка на ќерката...

He гo пpизнaвa oбвинитeлcтвoтo – Додик пpeдyпpeди дeкa aкo гo yaпcaт ќe ce pacпaднe БиХ

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, денеска изјави дека нема да одговори на повикот на обвинителството во земјата да ја објасни изјава за негирање на геноцидот и потврди дека секој обид за апсење или гонење на луѓе,...

Босанците жалат што не се дел од “Мини шенген„

Претседателот на Надворешнотрговската комора на Босна и Херцеговина, Ахмет Егрлиќ изјави дека е огромна штета за БИХ што не е потписничка на Договорот за мини шенген односно на иницијативата Отворен Балкан за созадавање на единствен економски простор во регионот. „Секако,...

Русија и Кина бараат Советот за бeзбедност на ОН веднаш да му ги одземе овластувањата на Високиот меѓународен претставник на ОН во БиХ

Русија и Кина ја испратија пред членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации нацрт-резолуција со која на Високиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина веднаш ќе му се одземе овластувањето за следење на спроведувањето на мировниот договор од...

Шмит: Готово е со промената на границите на Западен Балкан

Новоименуваниот висок претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, во своето обраќање на 14-тиот Форум во Дубровник на панелот „Меѓународната заедница и Западен Балкан: Како да се стави крај на карантинот“, истакна дека дека за успешна евроинтеграција на...

Потврден првиот случај на Гама сојот во БиХ

Првиот случај на гама или бразилски вид на коронавирус во БиХ беше потврден во Лабораторијата за молекуларно генетско и форензичко истражување на Факултетот за ветеринарна медицина во Сараево. Раководителот на лабораторијата, проф. д-р Теуфик Голетиќ за „Аваз“ изјави дека позитивниот...

Хopop во Босна: Син ја силyвaл 80 годишната мајка

Жителите на Илијаш во БиХ се потресени откако полицијата го уапси А.Р. по потекло од Сребреница осомничен за силување на својата 83-годишна мајка. Полицијата добила пријава за случајот и веднаш реагирала и го уапсила осомничениот. Врз телото на несреќната жена...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Koлку тpaе имyнитeтoт пo пpeлeжaн кopoнaвиpyc?

Лицата кои прележале коронавирус имаат пократкотраен имунитет споредено со вакцинираните, па поради тоа, постои шанса да се заразат повторно....
- Advertisement -spot_img