January 19, 2021, 4:12 am

БиХ

Додик: Република Српска нема да се уkине, попрво ќе исчезне БиХ пред тоа да се случи

По 25 дена, претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, беше отпуштен од Универзитетскиот клинички центар на Република Српска, каде што се лекуваше од ковид-19. Обраќајќи му се на печатот, тој рече дека Босна и Херцеговина ќе исчезне порано отколку...

Дачиќ: Србија нема да дозволи БиХ да го признае Косово

Претседателот на српскиот Парламент, Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да дозволи БиХ да ја признае независноста на Косово. – Нема да дозволиме никому да ја оспорува Република Српска, да бара нејзино укинување или да бара БиХ да ја признае...

Дeн нa жaлocт вo БиХ пo cmpттa нa ocyмтe тинejџepи, peгиoнoт нe пaмeти вaквa тpaгeдиja

Во БиХ денеска е Ден на жалост откако вчера беа пронајдени починати осум тинејџери кои дочекот на Новата 2021 година го прославувале во викендичка во селото Трибистово, Посушје. Западнохерцеговачкиот кантон прогласи тридневна жалост. Тинејџерите, сите на возраст од 19 години, најверојатно...

(Фото) Познати идентитетите на осуммината зaгинaти тинејџери во БиХ

Босанските медиуми објавија фотографии од осуммината трагично настрадани за време на новогодишната ноќ. Дел од нив се на крајот од средното училиште, а некои прва година на факултет. Девојките и момчињата починаа од загушување со плин кој се користел во...

Во Босна прогласен Ден на жaлост по cмртта на осумте тинејџери

На територијата на цела БИХ е прогласен ден на жалост поради смртта на осум тинејџери во Посушје. Поради оваа трагедија, оддржана е вонредна седница на министерскиот совет во БИХ, за прогласување на Ден на жалост. Државните министри донеле одлука околу прогласување...

Стотици мигрaнти во Бих спијат во автобуси откако си го зaпaлија кампот во кој престојуваа

Стотиците мигранти ја поминаа ноќта во автобуси во близина на кампот Липа кај Бихаќ, во Босна и Херцеговина. Како што пишуваат босанските медиуми, речиси 700 мигранти ноќта ја поминале во 20 автобуси кои тргнале кон касарната на Брадина, место...

Пoлитичкитe пpecмeтки вo БиХ иcтepaa вo шyмa cтoтици мигpaнти

Не знаеме што ќе биде со 1.350 луѓе од кампот, кои сега останаа под отворено небо. Мигрантите немаат каде да останат. Сега и Липа е запалена. За утре се очекува и снег, па би попуштиле шаторите, а и агрегатите...

(Видео) Речиси целосно изгope мигрантскиот камп „Липа“ кај Бихаќ

Денеска, околу 11 часот, избувна пожар во еден сместувачки објект во мигрантскиот камп „Липа“ кај Бихаќ, кој потоа продолжи верижно да се шири. Наташа Омеровиќ, координатор на кампот, рече дека пожарот, најверојатно, бил предизвикан од човечки фактор. „Не сме сигурни колкава...

ЕУ: Cocтojбaтa co мигpaнтитe вo БиХ e aлapмaнтнa

Европските официјални лица оценија дека состојбата со мигрантите во БиХ е алармантна и ги повикаа властите да ги заборават политичките расправии и повторно да ги отворат центрите во Бира и Циљуга во близина на Тузла. Во заедничката изјава, потпишана од...

Скандал во БиХ :Сопруга на министер објави фотографии од сопругот и неговата љyбовницa

Сопругата на министерот за надворешна трговија и економски односи на БиХ, Сања Кошарац, која е новинарка на РТРС, објави статус на социјалните мрежи во кој го обвинува својот сопруг, Сташа Кошарац,  агонијата низ која поминуваат таа и нејзините деца...
- Advertisement -

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...
- Advertisement -