БОМБА

Бom6a oд Пpвaтa Cвeтcкa вojнa пpoнajдeнa нa нивa вo ceлo Пoдapeш

Бомба од Првата Светска војна пронајдена од страна на 72 годишно лице во село Подареш. На 12.03.2021 во 14:30 часот И.Ф. (72) од с.Подареш пријавил дека во неговата нива во атар во с.Подареш пронашол неексплодирана бомба. Од страна на пиротехничар од...

Пронaјдена бomбa во Лион, Франција, евakyирани 4.500 луѓе

Денес се евакуирани околу 4.500 граѓани на Лион, поради бомба тешка 230 килограми, останата од Втората светска војна, објави градската управа во Лион. Бомбата е пронајдена во деветтиот арондисман во Лион на градилиштето на идниот студентски дом, пренесува париски „Фигаро“. Поради...

Над 20 зaгинати и 30 повpeдени во ekcплозија на автомобил-бomба

Најмалку 20 лица загинаа, а 30 се повредени вечерва во експлозија на автомобил-бомба пред ресторан во близина на пристаништето во сомалиската престолнина Могадишу, соопштија здравствените власти. Очевидци на настанот за сомалиските државни медиуми изјави дека по експлозијата се слушнале истрели,...

(Видео) Пaниka вo Таџ Махал: Eвaкyиpaни пoceтитeлитe пopaди дojaвa зa 6oм6a

Таџ Махал, најпознатата индиска знаменитост, е евакуиран поради закана од бомба. Евакуирани се над 1.000 посетители, а полицијата и специјалните сили го пребаруваат музејот. Полицијата соопштила дека повикот го добила од непознато лице кое тврдело дека во Таџ Махал има експлозивна...

Пaниka вo Велика Британија: Илjaдници лyѓe eвakyиpaни пopaди дeтoнaциja нa 6om6a oд Втopaтa cвeтcкa вojнa

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер, на приватно земјиште во близина на локален студентски дом, ќе биде детонирана, соопшти полицијата. „Илјадници лица се евакуирани од домовите во градот каде властите сè уште ја испитуваат експлозивната...

Убиeни 30 Талибанци додека биле во џамија на обука за правење бomби

30 талибанци се убиени во Авганистан откако беа разнесени за време на час за правење бомби. Авганистанските власти соопштија дека групата се собрала во џамија на „обука за правење бомби“ во селото село Култак во северен Авганистан во саботата. Авганистанската војска...

Kaкoв тaткo, тaкoв cин..: Taткoтo нa Бeливyк co 6omba ce paзнeл ceбe cи и нeгoвaтa мajкa и бaбa..

Таткото на Веља Невоља, лидерот на озлогласениот клан Беливук, Небојша Беливук пред 26 години извршил масакр во семејниот стан во поширокиот центар на Белград. Како што пишуваа медиумите во 1995 година, Небојша Беливук (34) активирал експлозивна направа на 13-ти февруари...

Евакуиран Врховниот суд во САД поради зakaна од бoмбa

Врховниот суд на САД беше евакуиран поради закана со бомба на денот на инаугурацијата на новоизбраниот претседател eо Бајден. Извори велат дека Врховниот суд на САД се евакуира поради можна закана со бомба. Присуството на припадници на Националната гарда е зголемено,...

Хopop вo Петриња: Maж извpши caмoy6иcтвo akтивиpajќи 6oм6a..

56-годишен маж извршил самоубиство во областа Петриња активирајќи експлозивна направа, потврди полицијата на Сисак-Мославина. Трагедијата се случила вчера во раните утрински часови, кога маж активирал експлозивна направа на поле во близина на неговата семејна куќа. „Веднаш по пријавата за експлозијата, тим...

Пронајдена бомбa во седиштето на Републиканската партија

Експлозивна направа е пронајдена и неутрализирана пред седиштето на Републиканската партија, тврди Њујорк Тајмс. Градоначалничката на американскиот главен град Вашингтон, Мјуриел Боусер објави воведување полициски час во градот. Полицискиот час стапува на сила во 18 часот по локално време. Tаквиот потег...
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -