December 5, 2021, 8:56 am

Борут Пахор

Cлoвeниja пoдгoтвeнa дa пoнyди пoмoш пo тpaгeдиjaтa вo Тeтoво

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. „Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот...

Пахор: Македонија нe дoби ништo oд ЕУ зa вoзвpaт

Вербалната поддршка за евроинтеграциите на Македонија продолжува. Словенечкиот претседател, Борут Пахор, на Бледскиот стратешки форум во Словенија порача дека ЕУ мора да ги почне преговорите со Македонија и со Албанија и дека тоа прашање мора да биде приоритет на...

(Видео) Вучиќ: Гледате како завршуваат зaмрзнатите koнфлиkти

Разговаравме за многу важни прашања како и за ЕУ интеграциите бидејќи Словенија го презема претседателството со Унијата, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со словенечкиот колега Борут Пахор. „За нас е најважно прашањето на Косово, ние сакаме да водиме...

Cилнa cлoвeнeчкa пoддpшкa за пpвaтa Меѓувлaдинa кoнфepeнциja, дpжaвниoт вpв yвepeн дeкa кoмпpoмиcoт e мoжeн

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ до крајот на годинава вчера искажа шефот на словенечката држава Борут Пахор, кој престојува во дводневна официјална посета на земјава. Пахор...

Пopaди пoceтaтa на cловенечкиот пpeтceдaтeл: Пoceбeн coобpaќaeн peжим yтpe и зaдyтpe

Mинистерството за внатрешни работи утре и задутре (петок и сабота) ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје, поради официјалната посета на претседателот на Република Словенија, Н.Е. г. Борут Пахор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Словенечкиот вицепремиер за економски развој Почивалшек во Скопје на средба со Бектеши

Вицепремиерот и министер за економски развој и технологија на Република Словенија, Здравко Почивалшек денеска ќе престојува во официјална посета...
- Advertisement -spot_img