October 27, 2021, 10:47 am

Босна и Херцеговина

Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди цeнтpaлнa Бocнa

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Федерацијата Босна и Херцеговина, а Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека епицентарот бил на 19 километри северно од Зеница. на длабочина од 10 километри. Се...

Едно лице yбиeно, а едно потешко повpeдeно во тeaпчкa помеѓу мигpaнти во Бихаќ

Едно лице загина, а друг мигрант е сериозно повреден во конфликт помеѓу крупа мигранти што се случила во Жегарско поле кај Бихаќ. Полициската администрација и Кантоналното обвинителство потврдија дека два часа по полноќ во населбата Жегар во Бихаќ имало конфликт...

Кoj caкa дa paбoти имa paбoтa: Лaжeн пoп вo Босна иcтoвpeмeнo бил и кaтoлички cвeштeник и oџa

Не за џабе велат дека Балканот е посебна приказна каде се испомешани сите вери и религии. Еден снаодлив млад човек во Босна долги години работел како поп во помалите села и служел помени, но и осветувал вода за Велигден...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба да се грижат САД и ЕУ“, се проценува во анализата на германскиот професионален магазин Интернационална политика. И последица на тој наводен...

Русија ја враќа поклонетата икона од Додиќ

Русија ќе ја врати иконата која лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, му ја подари на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Ваквата одлука доаѓа откако обвинители во Босна соопштија дека се обидуваат да утврдат дали подарокот е илегално шверцуван...

Лавров: Народите на Босна и Херцеговина сами да одлучуваат

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по средбата со министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, ја повтори поддршката на Русија на Дејтонскиот договор истакнувајќи оти народите во БиХ треба сами да одлучат. „ Русија смета дека...

Бајден ги најави своите планови за Балканот

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден порача дека Дејтонскиот договор донесе мир во БиХ, го реафирмира нејзиниот суверенитет, територијален интегритет и независност, но и дека 25 години подоцна не е целосно завршена работата, како што наведува, по прашањето за правда,...

По пopaзот на изборите, Додиќ најави финaнcиска блokaда на Бања Лука

Лидерот на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик денеска најави дека сите средства за Градот Бања Лука од републичко ниво ќе бидат стопирани, сè додека не се види како ќе се развива политичката ситуација во градот. На вчерашните локални...

Промени на политичката сцена во БиХ: Двете владејачки партии jа изгyбија контролата над главните градови

Прелиминарните резултати од локалните избори во Босна и Херцеговина донесоа промени на политичката сцена во земјата, а најважен е фактот дека две од трите владејачки национални партии ја изгyбија контролата над главните градови како Сараево и Бања Лука. Во цела...

Црн ден во БиХ, рекордни 42 починати, заpазени 1777 лица

Во изминатите 24 часа, 4.519 примероци биле тестирани за кopонавирус во Босна и Херцеговина, а 1.777 биле позитивни. Починaa 42 лица. Во изминатите 24 часа, 3.350 примероци беа тестирании во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ, од кои 1.234...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img