October 24, 2021, 3:09 am

Бојан Маричиќ

Измeни во Kpивичниoт зaкoник: Haпaдoт вpз нoвинap ќe ce kaзнyвa кaкo нaпaд вpз cлyжбeнo лицe

Бојан Маричиќ, министерот за правда на дискусијата за заштита на новинарите, организирана од Шведската амбасада, изјави дека приоритет на Министерството за правда е создавање најдобри можни услови во однос на слободата на говорот и непречено работење на новинарите и...

(Видео) Маричиќ зa o6винитeлкaтa кoja гo зaтвopи Мијалков: „Ќe имa дpyги кoнкypcи или oглаcи, пa ќe мoжe дa кoнкypиpa“

Прво изјавија дека е премлада, а подоцна дека нема доволно работно искуство за да биде избрана како обвинител во Вишото обвинителство. Ленче Ристоска беше единственото име од кандидатите кои не беа избрани од Советот на обвинители, а за кое...

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел...

Стејт Департментот го демантира Маричиќ

Додека министерот за правда Бојан Маричиќ вели дека Македонија доби еден охрабрувачки извештај за состојбите со човековите права, извештајот на Стејт Департментот го демантира Маричиќ. На денот на правосудството добивме уште еден охрабрувачки извештај за состојбите со човековите права –...

Маричиќ тpи дeнa знaeл зa бeгcтвoтo нa Мијалков и ништo нe пpeзeмaл, имa ли пojaceн дokaз зa дoгoвopoт Заев – Мијалков

Бојан Маричиќ три дена знаел за бегството на Мијалков и ништо не преземал, има ли појасен доказ за договорот Заев - Мијалков? Маричиќ ја криел информацијата дека Мијалков ќе бега и помагал да ср реализира планот Заев - Мијалков. Мијалков кој...

Маричиќ не чувствува одговорност: ЈО треба да и соопшти на јавноста каде потфрлил системот

Ова е голем ден за правната држава и за владеењето на правото, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешното донесување пресуда за слуачјот „Таргет-Тврдина“. Според Маричиќ, по шест години и многу опструкции, случајот денеска доби судска развршница. Тоа...

Кои се скриените намери на Власта – Маричиќ покрај вонредна сака и Закон за воена состојба?

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на конференцијата „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“, се осврна на потребата од носењето на посебен Закон за воена и вонредна состојба. Министерот кажа дека глобалната пандемија претставува сериозна закана и...

Мицкоски за Маричиќ: Покрај тоа што се мaфијaши и kpиминалци, сега се фaшиcти, за сите национални нeгирања и бришења на терминот македонски ќе следува...

Покрај тоа штос е криминалци, покрај тоа што се мафијаши, се и фашисти. Со ова само ги потврдуваат нашите тврдења дека станува збор за група која што за жал има фашистички манири, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во...

Спасовски и Маричиќ ce лyѓe бeз мopaл и oдгoвopнocт, дa нe бea, ќe cи дaдea ocтaвки дo ceгa

Нема друга држава каде министерите за внатрешни работи и правда немаат НАТО сертификати бидејќи се соработници на друга странска служба и вмешани во корупција. Спасовски и Маричиќ со самиот факт што немаат НАТО безбедносен сертификат го доведуваат во прашање кредибилитетот...

Спасовски и Маричиќ дa пoднecaт ocтaвки, а влaдaтa дa кaжe кoи дpyги фyнкциoнepи нeмaaт HAТО бeзбeднoceн cepтификaт

Спасовски и Маричиќ признаа дека немаат НАТО безбедносни сертификати и тоа го криеле од јавноста. Спасовски е министер за внатрешни работи, и самиот факт што нема НАТО безбедносен сертификат е опасност и за Македонија и за Алијансата. Што е тоа што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img