брисел

Вучиќ зaгpижeн пo cocтaнoкoт во Брисел – не знaм штo ќe пpaвимe

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по состаноците што ги имаше во Брисел во рамките на дијалогот со Приштина. „Мислев дека е невозможно да се одржи полош состанок, но денеска се убедив дека е можно. Ги добивме предлозите на...

Бpиceл ќe oтвopa бeзбeднo мecтo зa кopиcницитe нa дpoгa дo кpajoт нa oвaa гoдинa

До крајот на оваа година, градот Брисел планира да обезбеди сигурно место за корисниците на дрога, градоначалникот смета дека репресијата не може да биде одговор, јави дописничката на МИА од Брисел. Весникот “Ле Соар“ објавува дека бриселскиот градоначалник, Филип Клоз,...

Мицкоски на средба со потпретседателката на владејачката белгиска партија ВЛД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Брисел имаше средба со потпретседателката на владејачката белгиска партија ВЛД и доскорешна долгогодишна министерка за економија, трговија и иновации на Белгија, Патриша Кејсенс. Особено внимание во разговорот беше посветено на размена на искуства за...

Мицкоски: Без разлика дали сте во опозиција или сте во владата, треба интересите на граѓаните да ви бидат приоритет

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за време својата посета во Брисел истакна дека Македнците се разочарании по 15 години поминати во чекалницата на Европската унија, и покрај суштинските реформи шшто беа направени в оземјата за тој период. „Прво тоа што...

Мицкоски од Брисел: Нема ниту една причина повеќе Заев да биде премиер, треба веднаш да замине

Нема ниту една причина повеќе Зоран Заев да биде премиер на Македонија, туку треба веднаш да замине и да се распишат предвремени парламентарни избори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одгоарајќи на новинарско прашање во Брисел каде присуствува на...

Во Бpиceл, Caмит нa пpeтceдaтeлите нa пapлaмeнтитe нa Зaпaдeн Бaлкaн

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска и утре, по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на Самитот на претседатели на Парламенти “Европски парламент – Западен Балкан“ кој што ќе се одржи во...

Мицкоски заминува за Брисел на политички средби, и на парламентарното собрание на ЕПП

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од утре па во наредните два дена, заедно со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ќе бидат во посета на Брисел каде меѓудругото ќе учествуваат и на...

Нема признавање на Косово: Вучиќ експресно ги oдби предлозите на Курти

Косовскиот премиер Албин Курти соопшти дена на средбата со Вучиќ тој изразил подготвеност за водење дијалог што ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави. Единственото барање на кое не добил ниту потврден ниту одбивен договор, вели Курти, е она...

Ердоган и Бајден одржаа средба зад затворени врати

На маргините на НАТО самитот денеска во Брисел се одржа средба зад затворени врати на претседателите на Турција и САД Реџеп Тајип Ердоган и Џо Бајден, јави Анадолија. Ердоган претходно се состана со претседателот на Франција Емануел Макрон, премиерот на...

Столтенберг го пречека Заев, вели без неговото визионерство Македонија немаше да биде дел од НАТО

Денеска во Брисел, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја предводи владината делегација составена од министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на НАТО Самитот 2021. Македонија за првпат учествува како полноправна членка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ: Србија e пoдгoтвeнa дa ги пpaти cвoитe хeликoптepи зa гaceњe нa пoжapитe вo Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија е подготвена да ги испрати своите хеликоптери за гасење пожари доколку Скопје...
- Advertisement -spot_img