Архива на ознаки британија

ЗАРАДИ БРЕГЗИТ СЕ РАСПАЃА ВЛАДАТА НА ТЕРЕЗА МЕЈ: Четворица клучни министри си поднесоа оставки

  • November 15, 2018
  • Коментари
Четворица клучни министри поднесоа оставка во владата на премиерката Тереза Меј по објавата дека нејзиниот кабинет се согласил на договор за брегзит, со ризик за целосно распаѓање на конзервативната влада, пренесуваат британските медиуми. Шајлеш Вара, државниот министер во канцеларијата за Северна Ирска, беше првиот висок официјален претставник што поднесе оставка кога премиерката Тереза Меј објави […]

Трамп ја охрабри Меј да не попушта во преговорите со ЕУ

  • July 13, 2018
  • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да внимава при постигнувањето на договорот за Брегзит и да гарантира дека САД и Велика Британија ќе можат слободно да тргуваат во иднина. Трамп, кој е во посета на Велика Британија, ја критикуваше Меј за нејзиниот пристап кон преговорите со Европската унија и ја […]

БРИТАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО РУСКИ АВИОН ВО ЛОНДОН

  • March 30, 2018
  • Коментари
Британската полиција без објаснување почна претрес на рускиот авион  А-321 на компанијата „Аерофлот“, кој долета од Москва во Лондон, јавуваат медиумите. „Откако патниците го напуштија авионот, изненадно во него влегла полиција и инсистирала посадата да го напушти авионот, за да може сами да го претресат авионот. Посадата одбила да го напушти авионот, бидејќи недопустиво е […]

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

  • March 13, 2018
  • Коментари
Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД. Поврзаноста со Кристофер Стил се темели на фактите дека бритнскиот агент на агенцијата MI6, специјалист за Кремељ и […]