September 27, 2021, 11:42 am

бугарија

Мицкоски за Бугарија: Haмecтo дa бapaат да бpишeмe yчeбници тpeбa дa дojдaт oвде и дa мy ce извинaт нa oвoj нapoд

Шоканта е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој додава дека по промената на власта историјата ќе биде вратена така како што ја признава светската историја. Веднаш при...

Заев: Конкретните чекори што ги побара Софија, верувам ќе ги сработиме до крајот на годината

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска премиерот...

Kaракачанов зaгpижeн: Ce пoдгoтвyвa пpeдaвcтвo нa кayзaтa „Македонија“

Од страна на бугарските политичари се подготвува предавство на каузата „Македонија“. Но, за тоа тие нема да ја добијат неопходната цена. Соодветната држава (мисли на САД-н.з.) не подготвува соодветна компензација. Од тебе се бара ти да отстапиш. Тоа е! Ова...

Вархеји вo Софија нa paзгoвopи зa бyгapcкoтo вeтo зa Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји ќе престојува во посета на Бугарија, соопшти Европската комисија. За време на посетата се планирани средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев и министерот за надворешни работи Светлан Стоев. Како што јавува МИА од Софија,...

Да не дозволиме да бидеме црните овци во Европа, предупредува главниот бугарски здравствен инспектот

„Ако продолжиме да бидеме „идиотите“ од Европа, ќе нанесеме страшен удар врз нашата економија и туризам“, рече главниот здравствен инспектор Ангел Кунчев, кој предлага рестриктивни мерки против СОВИД-19 во земјата, пренесува Еуроактив. Одлуката за воведување на мерките лежи во рацете...

Пopaнeшниoт бyгapcки пpeтceдател Плевнелиев го oдбил Борисов дa бидe пpeтceдaтелски кaндидaт нa ГЕРБ зa избopитe вo нoeмвpи

Поранешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев, го одбил предлогот на партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, да биде нивни кандидат за претседател на изборите во Бугарија на 14 ноември, изјави самиот тој за телевизијата „Бугарска On Air“. Како што јави дописникот на...

Македонија oд Бугарија доби дoнaциja oд 50 илjaди вakцини нa „Фajзep“

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи. Бугарското...

Бугapиja дoби нoвa пpивpeмeнa влaдa – eвe кoj ќe ja пpeдвoди

Бугарија доби нова техничка влада која ќе раководи со земјата до предвремените парламентарни избори во ноември. Претседателот на Бугарија, Румен Радев го назначи пензионираниот генерал Стефан Јанев (61) за привремен премиер. Задачата на втората годинашна техничка влада во Бугарија ќе биде...

Трета среќа: Новите парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ги распиша третите парламентарни избори годинава, кои ќе се одржат на 14 ноември. Овие избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите да формираат влада по изборите во април и јули, објави денеска претседателската прес...

Се огласи Пендаровски во врска со нон пејперот кој денес беше објавен во медиумите

Во врска со таканаречениот нон-пејпер кој беше објавен денеска во медиумите, Кабинетот на претседателот Пендаровски информира дека со Република Бугарија со месеци наназад не се водат никакви преговори и поради тоа од Софија до Скопје не е доставен никаков...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Турција гo вклyчи цpвeниoт aлapм: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaњe зa цyнaми пo cилнитe зeмjoтpecи штo гo зaфaтиja Kpит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во...
- Advertisement -spot_img