September 26, 2021, 5:21 pm

Будимпешта

Македонската кик бокс репрезентација на Светскиот куп со освоени сребрен и три бронзени медали

Македонската кик бокс репрезентација на Светскиот кик бокс куп во Будимпешта освои еден сребрен медал и три бронзени медали. Миа Тодорова (-65 кг) го освои сребрениот медал на Светскиот кик бокс куп во Будимпешта, Унгарија, во лоу кик, откако во...

(Видео) Унгарија го слави Денот на нацијата со 40 минутен спектакуларен огномет

Празничниот огномет кој се одржува во Будимпешта над Дунав има традиција од речиси 200 години: постои запис за првиот огномет по повод Денот на Свети Стефан во 1829 година. Оттогаш, атракцијата се обновува од година во година и се...

Девојката која го фотографирала Груевски во Будимпешта е докторант на студиите по “национализам” на соросовиот универзитет, очекува Унгарско државјанство и вработување во ОБСЕ

Од извори на НВО финасирани од фондацијата на Сорос дознаваме дека извесна Ерлин Агич (Erlin Agich) од Македонија е една од личностите која добила задача да го демне Никола Груевски во Будимпешта. Таа е автор на фотографија која во неделата...

Пaниka во Будимпешта, поради бomба се затвора дел од градот

Унгарската полиција, во попладневните часови, ќе затвори дел од јужнио дел Будимпешта за да ја неутрализира неексплодираната американска бомба од Втората светска војна, откриена за време на градежни работи. Бомба тешка 1.000 килограми беше откриена во петокот, покрај реката Дунав,...

Хуавеи отвара иcтражувачки центар во Будимпешта

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, најави дека кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ во Будимпешта ќе изгради иcтражувачки и развоен центар. Сијарто истакна дека инвестицијата ќе обезбеди работни места за најмалку сто унгарски инженери. Соработката помеѓу Унгарија и Кина е подобра...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Анкетите покажуваат: Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ во Велес, Илинден, Виница и Сопиште убедливо водат пред кандидатите на СДСМ

Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи...
- Advertisement -spot_img