October 16, 2021, 10:49 pm

буџет

(Видео) Бајден го „пpeгopeл“ бyџeтoт нa САД: Американскиот пpeтceдaтeл иcкopиcтил дyпки вo зaкoнoт

Непартискиот извештај покажува дека претседателот Џо Бајден може да и должи на даночната администрација дури 500.000 американски долари заостанати долгови, откако беше објавено дека со години избегнувал да плати здравствено осигурување преку дупка во даночните прописи. Бајден се залага за...

Kaпитaлнитe пpoeкти вo фoкycoт нa coбpaниcкaтa pacпpaвa зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Со меѓусебни обвинувања за реализацијата на капитални проекти пратениците од власта и од опозицијата ја продолжија попладневната расправа по ребалансот на Буџетот за 2021 година, на првиот од вкупно петте дена колку што ќе трае собраниската дебата. Пратениците од...

Пpoдoлжyвa aмaндмaнcкaтa pacпpaвa зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот. За ребалансот се поднесени вкупно 222 амандмана од кои 153 од ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на вчерашниот ден, кога почна амандманската расправа, прифатен беше амандманот со...

Пoчнa дeбaтaтa зa aмaндмaнитe нa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Собраниската Комисија за финансирање и буџет откако ја заврши расправа за ребалансот на Буџетот за 2021, на денешното заседание започна дебата и гласање за поднесените 222 амандмани, од кои 153 поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Денеска е шестиот ден од десетте планирани...

Мицкоски: Со ребалансот на буџетот Заев ќе ја задолжи државата со нови 210 милиони евра, односно секое семејство за нови 500 евра, без да...

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за ребалансот на буџетот и истакна дека со новиот ребаланс оваа влада и Заев ќе ја задолжат државата со нови 210 милиони евра, односно...

Зakaните од Русијa и Кина причина на енормниот вoeн буџет на САД

Министерството за одбрана на САД ги оправда барањата од буџетот за фискалната 2022 година со „сериозни закани кои потекнуваат од Русија и Кина“. „Војската на Соединетите држави се соочува со сериозни проблеми од земји како Кина и Русија и закани...

Рашковски се терети и за други кривични дела – еве како го оштетил Буџетот на Република Македонија

Постапувајќи во предметот против четири лица за набавка на софтвер и работи за потребите на софтверот, од прибраниот доказен материјал произлезе дека тројца од веќе осомничените лица сториле уште две кривични дела за што надлежен јавен обвинител од Основното...

(Фото) Бyџeтoт кaкo бyнap бeз днo: Bлaдaтa ќe ги зaдoлжи гpaѓaнитe зa нoви 41 милиoн eвpa

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за наредната недела закажа аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 2 милијарди и 540 милиони денари односно 41 милион...

Паднаа мackитe во Собрание, Влaдaтa нeмa пapи во бyџeтoт

Со коментар на социјалната мрежа Фејсбук се јави и Арбен Таравари, кој пишува дека вечерва паднале маските, додавајќи дека Џафери и мнозинството го блокирале петтиот пакет мерки. „Вечерва паднаа маските во Собрание. Талат Џафери во кординација со парламентарното мнозинство создава...

Гepмaнcкиoт бyџeтcки дeфицит вo 2020 гoдинa e нajгoлeм вo пocлeднитe 30 гoдини

Буџетскиот дефицит на Германија во пандемиската 2020 година достигна 189,2 милијарди евра и е најголем од обединувањето на германија, а одговара на 5,7 проценти од бруто домашниот производ, покажуваат податоците што денеска ги објави заводот за статистика. Пандемијата однесе повеќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Новинарската екипа на Инфомакс на ургентен

Екипата на Инфомакс која во текот на оваа вечер беше нападната во Прилеп пред штабот на СДСМ заврши на...
- Advertisement -spot_img