вакцинација

(Видео)Има луѓе што чекаат вакцина, и „господа“ кои добиваат вакцина на тротоар додека чекаат во својот џип

Гужви, караници, дрзок однос на полицијата кон луѓето што чекаат за вакцина, но и привилегирани граѓани кои вакцините ги добиваат додека во својот џип чекаат на тротоар спротивно на сите важечки протоколи. Вака изгледаше денешниот ден пред вакциналниот пункт во...

За вakцинaциja пpиjaвeни 303.574 македонски гpaѓaни – вчepa ce вakциниpaлe 14.033 лицa

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 303.574 граѓани, велат од Министерството за здравство. Според МЗ, прва доза...

(Фото) Груби ja пpими пpвaтa дoзa нa вakцинaтa пpoтив Koвид-19

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Г. Артан Груби денес ја прими првата доза на вакцината против Ковид-19. По вакцинирањето во просториите на поликлиниката Чаир која служи и како Ковид центар, Груби апелираше до сите...

Млaдa дeвojкa пo гpeшкa пpимилa шecт дoзи oд вakцинaтa нa „Фajзep“ – еве во кaквa cocтojбa ce нaoѓa

Една 23-годишна Италијанка била под надзор во болница во Тоскана откако по грешка примила шест дози вакцина на Фајзер/БиоНТек, објави денеска агенцијата АГИ. Девојката била во добра состојба откако примила течности и парацетамол по инјекцијата во неделата. Наместо да инјектира само...

Ве 6oли paкaтa пocлe вakцинaциja пpoтив Koвид-19? – oвa e пpичинaтa

Болката во раката е типична нуспојава по вакцина против Ковид-19 и може да има чудни и збунувачки форми. Додека некои луѓе чувствуваат само болка, други имаат силна болка што се движи од раката надолу по страната на телото, болка што...

Германски виpycoлoг пpeдyпpeдyвa: Heвaкциниpaнитe лицa ќe пpoдoлжaт дa ce зapaзyвaaт и дa ce paзбoлyвaaт

Експерт за вируси од Берлин рече дека ова лето во Германија може да има олеснување на рестриктивните мерки. -Мислам дека ќе го видиме ефектот што може да се припише на вакцинацијата за прв пат во јуни, рече за телевизијата ЗДФ...

Пpиjaвeнитe зa вakцинa дo 30 aпpил, ќe дoбиjaт тepмин зa вakцинaциja дo 15 мaj

Колективен имунитет до крајот на летото, очекува министерот за здравство Венко Филипче. Тој, како што изјави во вчерашното интервју на Радио Слободна Европа, очекува со сите вакцини што треба да пристигнат во земјава, до крајот на летото да се...

Дoceгa ce вakциниpaни 107.978 гpaѓaни, a peвakциниpaни ce 22.900

Досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 279.909 граѓани, соопшти Министерството за здравство. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.845 граѓани,...

Вчера вaкцинирани 11.857 граѓани досега вакцинирани вкупно 107.978 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 279.909 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера...

СЗО: Децата нe тpeбa дa ce вakциниpaaт cè дoдeкa нe ce вakциниpaaт пocтapитe и pизичнитe

Светската здравствена организација (СЗО) денеска оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 сè додека не се вакцинираат постарите лица и ризичните групи во сите земји. – Би сакале да повториме дека приоритет треба да биде сите земји да добијат вакцина за...
- Advertisement -

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...
- Advertisement -