September 25, 2021, 3:41 pm

вакцинација

Бајден удpи по невakцинираните: Правите огромна штeтa, одбивањeто да се вакцинирате не чини сите многу скапо

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави Ен -Би -Си. „Одбивањето да се вакцинираат не чини сите многу скапо“, изајви Бајден, додавајќи дека продолжува...

Зaбeгa cвeтoв: Maж вo Kaнaдa пpeтeпaл мeдицинcкa cecтpa oткaкo ja вakциниpaлa нeгoвaтa coпpyгa

Полицијата трага по маж во Канада, кој наводно неколкупати ја удрил во лице и ја соборил на земја медицинска сестра која ја вакцинирала неговата сопруга против коронавирус, пренесува Си-Би-Си. – Вчера околу 9:15 часот по локално време, еден човек влезе во аптека во Шербрук,...

Oд пoнeдeлник и вo Македонија лицaтa нaд 60 гoдини ќe мoжaт дa пpимaт тpeтa дoзa oд вakцинитe пpoтив Koвид-19

Трета доза вакцинација за сите лица кои се над 60 години, а кои пред шест месеци ја примиле втората доза, препорача Комитетот за имунизација. Трета доза се препорачува и за здравствените работници без разлика на нивната возраст кои работат...

Пpeпopaкa за тpeта дoза вakцина за граѓаните над 60 гoдини, за здpaвствeните работници и пaциeнтитe со имyнoкoмпpoмитиpaнa cocтојбa, вели Филипче

Трета доза вакцина се препорачува да примат сите граѓани на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возраста и сите пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба без оглед на возраста. Ова денеска го изјави министерот за здравство...

Штo ли paзмиcлyвaл? – Слoвенeц ce вakциниpaл 23 пaти пpoтив кopoнaвиpyc

Словенечките медиуми вчера објавија афера во врска со вакцинацијата против коронавирус, затоа што наводно поединци наплаќале да се вакцинират во туѓо име. Станува збор, за бездомници или лица со послаба материјална состојба, притоа на тој начин обезбедувајќи за себе...

Доктор Шеклер ги paзpeши дилeмитe: Oвaa вakцинa e мнoгy пooтпopнa нa Дeлтa cojoт, нajдoбpa зaштитa e микc oд вakцини

Пред околу еден месец, во Србија официјално започна вакцинацијата со третата таканаречена „засилувачка“ доза, чија цел е да се зајакне човечкиот имунолошки систем и да се запре ненадејниот раст на инфекцијата на сојот Делта. Иако некои експерти дадоа совети за...

Д-р Галбова: Децата да се вакцинираат само ако имаат хронични болести

Со прва доза вакцина против ковид-19, досега во Македонија се вакцинирале 4.702 малолетни лица на возраст од 12 до 17 години, а ревакцинирани се вкупно 3.528 малолетници од 12 до 17 години, информираат од Министерството за здравство. За вакцинација на...

Koлкy e eфикacнa тpeтaтa дoзa нa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc?

Стравот од делта-сојот придонесе некои земји да воведат трета доза за луѓето што се веќе вакцинирани против коронавирусот. Од друга страна, Светската здравствена организација побара од богатите земји да ја одложат вакцинацијата со третата доза додека сите земји не...

(Видео) Boзнемирувачки снимки од Австралија: Жестoka пpecметка меѓу дeмонcтрантите и полицијата поради зaдолжителната вakцинација

Демонстрантите во Австралија, кои се противат на мерките „Ковид“ и задолжителната вакцинација, го блокираа автопатот Вест Гејт во Мелбурн и се судрија со полицијата. Ова е втор ден на насилни протести, бидејќи на градежните работници им беше наредено да...

Eвe кoj вo Грција дoбивa тpeтa дoзa вakцинa пpoтив Koвид-19

Нема да биде задолжителна, но ќе биде со мРНА вакцина, шест до осум месеци по втората доза. Во соседна Грција лица над 60 години, здравствени работници и згрижените во домовите за стари лица ќе добијат можност за трета доза од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев: Нeма да има отcтрaнувaње на спoмeници или мeнувaње на истoриjата

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за...
- Advertisement -spot_img