October 20, 2021, 11:48 pm

вакцинација

Полска плaниpa дa вakциниpa oкoлy 3,4 милиoни лyѓe мeceчнo

Полска би требало да може да вакцинира 3,4 милиони дози вакцина пратив Ковид-19 месечно, изјави денеска главниот помошник премиер, додека здравствената служба на земјата се подготвува за, веројатно, најголемиот логистички предизвик досега. – 3,4 милиони вакцинации месечно, 3,4 милиони дози...

Диpeктopoт нa aмepикaнcкaтa ФДA: “Пoдгoтвeн cyм дa ce вakциниpaм штo e мoжнo пocкopo”

Директорот на американската Управа за храна и лекови (ФДА), Стивен Хан, соопшти дека е подготвен што побрзо да се вакцинира. Изјавата дојде откако агенцијата денеска издаде дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19, развиена од „Фајзер” и „Бионтек”. На прес-конференција,...

Co вakцинaциja живoтoт вo САД мoжe дa ce вpaти вo нopмaлa дo cлeднoтo лeтo, cмeтa имyнoлoгoт Фаучи

Животот во САД може да се врати во нормала следното лето или на почетокот на есента, под услов сите да добијат вакцина за коронавирус, изјави водечкиот американски имунолог Ентони Фаучи. Се ќе зависи од тоа колку луѓето ќе сакаат да...

Унгарија се подготвува со масовно вакцинирање – 100.000 пријавени на прв ден од апликација

На првиот ден од апликацијата за вакцинација против вирусот корона во Унгарија, се пријавија над 100.000 граѓани, објави владата. Чаба Домотор, државен секретар во кабинетот на владата, во видео изјава на Фејсбук рече дека владата нарачала 17 милиони дози различни...

Филипче: Oд дeнecкa пoгoлeм бpoј тepмини зa вakцинaциja пpoтив ceзoнcки гpип

Вакцините против сезонски грип не се потрошени. Од денеска ќе има поголем број термини за вакцинација, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. -Тоа што го видовме во овој изминат период е еден огромен интерес како што никогаш немало минатите години....

Филипче: Ќе преговараме за да обезбедиме дополнителна количина на вакцини

Во гостување во емисијата „Магазин“ на телевизија Сител, министерот за здравство, Венко Филипче рече дека земјава освен набавка на вакцини преку Ковакс механизмот, стапила и во директна комуникација со „Фајзер“ и „Астра Зенека“ за набавка на дополнителна доза вакцини...

Нajнoв aпeл oд руски дoктop: „Eднa paбoтa пpeд вakцинaциjaтa e зaбpaнeтa, мoжe дa дoвeдe дo cepиoзни пpoблeми“

„На денот на вакцинацијата не смее никако да се консумира алкохол“, вели еден од најпознатите руски доктори, проф. д-р Јевгениј Брин. „Било какви лекови не треба да консумирате истовремено со алкохол. Освен што е токсичен, алкохолот го ослабнува дејството на...

СЗО контра Филипче: Не треба да биде задолжителна вакцинацијата

Светската здравствена организација (СЗО) објави во понеделникот дека вакцинирањето против новиот коронавирус Ковид-19 не би требало да биде задолжително, освен во специфични професионални околности. „Не мислам дека треба да се воведе обврска за вакцинирањето“, додаде Кејт О’Брајан, директорка за имунизација...

Haд 1.000 гpaѓaни днeвнo ce пoзитивни нa Koвид-19, ce пpaвaт пoдгoтoвки за вakцинaциja

Вакцината за ковид-19 во државава се очекува да пристигне на почетокот на следната година, нема да биде задолжителна, а ќе биде бесплатна за сите граѓани. Координативното тело за вакцини за ковид-19 вчера дефинираше детали околу процесот на вакцинацијата, како...

(Видео) Кoj ќe имa пpиopитeт пpи вakцинaциjaтa пpoтив Koвид-19

Министерот Филипче најави дека се обезбедени над 800 000 дози на вакцини.. Првата пратка од 833.000 КОВИД вакцини во земјава најдоцна до март. Приоритет ќе им се даде на лекарите и сестрите кои работат со болни од корона, лицата над...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img