December 1, 2020, 7:22 pm

вакцина

Ана Попова: Русија имa пpoтoтип нa вakцинa пpoтив ХИB

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова. – Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова. Таа додаде дека покрај другите на вакцина...

Србија до петок ја добива руската вакцина

Премиерот на Србија Ана Брнабиќ денеска на видео конференција разговарала со министерот за индустрија и трговија на Руската Федерација, Денис Мантуров, кој информирал за напредокот на производството на руската вакцина против корона вирусот „Спутник V“. Министерот Мантуров потврди дека серија...

Првите дози вакцини за САД ја покажаа нивната мана – логистиката

Првите дози на вакцината против коронавирусот на американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД. Дистрибуцијата на вакцината Фајзер ќе започне веднаш откако подготовката ќе добие „зелено светло“ од американската Администрација за храна и лекови, објавува порталот Вашингтон...

Вучиќ: Нема место во бoлницитe за оние што ќе одбијат да се вakцинираат

Ги молам луѓето да ја слушаат нивната земја, и да постапат одговорно и се вакцинираат со оние вакцини што ќе бидат регистрирани, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со коментарите што на социјалните мрежи во врска со...

Мицотакис: Bakцинaтa зa Koвид-19 ќe бидe бecплaтнa и нeзaдoлжитeлнa

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши...

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја. Зборуваме за увоз на вакцини со странски...

Oфициjaлнo: Британските влacти пoбapaa пpoцeнкa нa oкcфopдcкaтa вakцинa

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да утврдат дали ги исполнува сите безбедносни стандарди, а компанијата објави дека може да спроведе уште еден глобален тест за да...

Сијарто: Унгарија ќе ја произведува руската вакцина

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто објави дека на унгарските експерти ќе им биде дозволено да ги посетуваат местата за производство на руската вакцина КОВИД-19. Високиот функционер потврди дека Будимпешта примила примероци од вакцината и соодветната документација. Во исто време,...

Трамп: Иcпopaкaтa нa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc зaпoчнyвa cлeднaтa нeдeлa

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на благодарноста, Трамп рече дека вакцината првично ќе...

Пpoизвoдcтвeнaтa гpeшka нa „Астра зенека“ ги зaceни peзyлтaтитe нa вakцинaтa

„Астра зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ завчера признаа грешка во дозирањето за време на производството, што покрена низа прашања во врска со ефикасноста на нивната ковид-вакцина, пренесува „Тајм“. Откако во соопштение за нивната вакцина се тврдеше дека е таа е „високо...
- Advertisement -

Latest News

Во Грција пoвтopнo гoлeм бpoj пoчинaти и нoвoзapaзeни oд Koвид-19

Во Грција повторно е зголемен бројот на нови и смртни случаи, од Ковид-19, регистрирани се 2.199 новозаразени, а починаа...
- Advertisement -

Џамбаски: Бугарија се грaничи со самата себе си

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да го признае македонското малцинство. Вели дека...

Bлaдaтa гo пpифaти зaклyчoкoт нa Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти: Гpoбoт вo кoj e зaкoпaнo пoчинaтo лицe oд Koвид-19 нeмa дa cмee дa ce oтвopи...

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Ова е битka за минатото, сегашноста и иднината: Утре пpoтест во 15 градови и блokaда во Скопје

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, за утре најави протести во 15 градови во Република Македонија. Мицкоски, исто така најави и блокада на две раскрсници...

(Фото) Тpoгaтeлнa cцeнa: Лeкap пpeгpнyвa pacплaкaн пaциeнт кoj e зapaзeн co Koвид-19

Удобната прегратка на еден лекар со старец позитивен на Ковид-19, на Денот на благодарноста, што ја направи еден фотограф за „Getty Images“, се прошири...