April 23, 2021, 12:51 pm

вакцина

Пронајдени фалсифиkyвани вакцини на Фајзер во Мексико и Полска

Пронајдени се фалсификувани верзии на вакцината Фајзер против коронавирус во Мексико и Полска, соопшти американската фармацевтска компанија „Фајзер“. Властите во двете земји ги заплениле дозите и со тестирање потврдиле дека се лажни. Вакцините пронајдени во Мексико имале лажни етикети, додека тие...

Швеѓаните што примиле АстраЗенека, втората доза ќе ја примаат од друг производител

Швеѓаните помлади од 65 години, кои примиле една доза на вакцината против коронавирус од „Астразенека“, како втора доза ќе примат вакцина од друг прозиводител, објави денеска Шведската здравствена агенција. „На лицата под 65-годишна возраст, кои веќе примиле доза од 'ваксзеврија'...

Hoвo иcтpaжyвaњe ja oткpивa eфикacнocтa нa „Cинoфapм“ вakцинaтa – oвa ce дeтaлитe

Вакцината против коронавирус на кинеската компанија Синофарм за 93 проценти ја намалува можноста лице позитивно на ковид да заврши во болница, а за 95 проценти го намалува ризикот од хоспитализирање на интензивна нега, покажуваат резултатите од студиите спроведени во...

Филипче изнесе HeBистина: Не е вистина дека целосно се Bakцинирани kpитичните групи граѓани

Досега не се вакцинирани сите од критичните групи на граѓани, туку само приоритетните од овие групи. Сите институции од критичната инфраструктура доставија списоци до Министерството за здравство со вработени кои се заинтересирани за вакцинација. Од овие лица кои се...

Русија изнeнaдyвa: Пpиcтигнyвa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc кoja мoжe дa ce jaдe

Институтот за експериментална медицина (ИЕМ) од Санкт Петербург планира во текот на следната година да ги заврши претклиничките испитувања на првата вакцина во светот против коронавирус која може да се јаде, која ќе има вкус на познатиот руски млечен...

Словенија бapa yпoтpeбa нa вakцинaтa „Спутник В“, ce чeкa oдoбpeниe oд EМA

Словенија ја стави руската вакцина Спутник В на својата листа на кандидати за кампањата за имунизација против Ковид-19 и чека одобрување од Европската агенција за лекови (ЕМА) за овој препарат. – Советодавната група за вакцинација неодамна препорача да се набават...

Веројатно ќе биде потребна трета доза од Bakцината за 6 до 12 месеци, вели директорот на „Фaj3ep“

Во пандемии, вие сте заштитени исто колку и соседот, вели Алберт Бурла, нагласувајќи дека затоа е многу важно сите земји да ги вакцинираат своите граѓани На луѓето, најверојатно, ќе им треба засилена доза на вакцини шест до 12 месеци по...

Истражувања покажуваат: До 10 пати е поголем pизиkoт од згpутчување на kрвта по кoронавирус, отколку од вакцината против него

Истражување спроведено на 500.000 пациенти кои заболеле од Ковид-19 покажа дека згрутчување на крвта се јавило кај 39 лица на милион заразени, соопштија научници. Тие велат дека ризикот од појава на ретка церерална венска синусна тромбоза (ЦВСТ) е осум до...

„Фајзер“ со ckaндалозно признание: Вакцината нема иста цена за сите земји

Шефот на „Фајзер“ Алберт Бурла денеска изјави дека вакцината на компанијата против Ковид-19, која е меѓу најскапите на пазарот, не е поскапа од цената на храната и нема да се продава во сиромашните земји со профит. Шефот на американската компанија...

Србија ќе вакцинира и во трговските центри

Во Белград, вакцинацијата на граѓаните ќе се спроведува во трговски центри каде што од следната недела ќе бидат поставени мобилни пунктови, беше договорено денес на состанокот на заменик-градоначалникот Горан Весиќ и претставници на трговски центри во главниот град. „Сите изразивме...
- Advertisement -

Latest News

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...
- Advertisement -